World Curling Report

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
Mattatall Final
McEvoy (7)
Breen Final
Myketyn-Driscoll (9)
Hilliard Final
Jones (6)
Brothers Final
Arsenault (9)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 22 -- 7:30pm ET
Martel 6th
Hill
Munroe 7th
Balsdon
Fournier  
Ferland  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Wed, Jan 22 -- 3:45pm ET
Tippin Final
Verreault (9)
Hains Final
St-Georges (10)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Wed, Jan 22 -- 8:30pm GMT
Farmer Final
Farries (8)
Findlay Final
Bryce 11  (6)
Henderson Final
Davie (7)
Al-Saffar Final
Smith (10)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
MacDougall 11  Final
Gibson (9)
Manuel Final
O'Leary (8)
Thompson Final
Thompson (EE)
Murphy Final
Stevens (9)
W: Alberta Scotties Tournament of Hearts
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 22 -- 1:00pm ET
Walker 12  Final
Kaufman 10  (EE)
Vaughan Final
Skrlik (10)
Hilker 12  Final
Scheidegger (10)
Rocque Final
Sherrer (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Wed, Jan 22 -- 4:30pm GMT
Gallacher Final
Craik (8)
Turner Final
Carson (9)
Kinnear 10  Final
Cameron (10)
Craik Final
Holder (6)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 23 -- 12:00pm ET
Quillian  
Levesque  
Mallais  
Cousins  
Comeau  
Crawford  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  
Games: 78  
Record: 44W - 34L  
PF/G: 7.75  
PA/G: 6.75  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.24  
Force Efficiency: 0.52  
Steal Efficiency: 0.31  
Cargill Curling Training Centre Icebreaker Morris, Manitoba  
RESULT: DNQ Aug 23 - 25, 2019  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Koana (JPN) - OOM:44 L 4-7
  4 vs. Ackland (MB) - OOM:56 W 10-2
  5 vs. Cannon (MB) - OOM:18 W 7-4
  QF vs. Koana (JPN) - OOM:44 L 5-6
CAMERON'S Brewing Oakville Fall Classic Oakville, Ontario  
RESULT: DNQ Aug 30 - Sep 2, 2019  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Yoshimura (JPN) - OOM:11 W 5-3
  4 vs. Senneker (MI) - OOM:58 W 7-4
  6 vs. Balsdon (ON) - OOM:28 W 5-4
  14 vs. Cadorin (ON) - OOM:53 W 6-5
  QF vs. Cannon (MB) - OOM:18 W 9-3
  SF vs. Tirinzoni (SUI) - OOM:4 L 6-7
Stu Sells Oakville Tankard Oakville, Ontario  
RESULT: DNQ Sep 5 - 8, 2019  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Sidorova (RUS) - OOM:23 L 2-9
  4 vs. Senneker (MI) - OOM:58 W 6-2
  12 vs. Little (ON) - OOM:131 W 8-1
  18 vs. Kim (KOR) - OOM:29 L 5-6
Prestige Hotels & Resorts Curling Classic Vernon, British Columbia  
RESULT: DNQ Oct 3 - 6, 2019  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Gushulak (BC) - OOM:98 W 7-3
  4 vs. Gyles (BC) - OOM:157 W 8-3
  6 vs. Bernard (AB) - OOM:82 W 5-4
  8 vs. Pewarchuk (BC) - OOM:110 W 9-2
  10 vs. Brown (BC) - OOM:33 L 3-5
  QF vs. Wark (BC) - OOM:44 W 7-3
  SF vs. Rocque (AB) - OOM:16 L 5-6
Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic Calgary, Alberta  
RESULT: DNQ Oct 11 - 14, 2019  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Vaughan (AB) - OOM:59 W 6-5
  4 vs. Scheidegger (AB) - OOM:10 L 1-6
  5 vs. Wytrychowski (AB) - OOM:198 W 6-4
  7 vs. Nakajima (JPN) - OOM:21 L 3-8
  10 vs. Hudyma (BC) - OOM:77 W 6-2
  11 vs. Roth (USA) - OOM:14 W 6-4
  12 vs. Jones (MB) - OOM:5 L 5-7
Canad Inns Women's Classic Portage la Prairie, Manitoba  
RESULT: DNQ Oct 17 - 20, 2019  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Holland (SK) - OOM:38 W 5-3
  4 vs. Fleury (MB) - OOM:7 W 5-4
  6 vs. Koana (JPN) - OOM:37 W 8-4
  8 vs. Homan (ON) - OOM:2 L 4-6
  9 vs. Einarson (MB) - OOM:1 L 2-6
  10 vs. Cannon (MB) - OOM:19 W 7-0
  12 vs. Kim (KOR) - OOM:20 L 3-5
Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 Pictou County, Nova Scotia  
RESULT: DNQ Nov 5 - 10, 2019  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Glynn (NL) - OOM:221 W 7-2
  4 vs. Kim (KOR) - OOM:27 L 1-7
  9 vs. Birt (PEI) - OOM:32 L 1-9
  11 vs. Brown (BC) - OOM:30 L 6-7
Le Gruyere AOP European Curling Championships Helsingborg, Sweden  
RESULT: DNQ Nov 16 - 23, 2019  
Games
 Draw Team Game
  W1 vs. Tirinzoni (SUI) - OOM:4 L 5-6
  W2 vs. Kovaleva (RUS) - OOM:27 L 5-7
  W3 vs. Hasselborg (SWE) - OOM:3 L 3-6
  W4 vs. Kubeskova (CZE) - OOM:59 W 9-8
  W5 vs. Turmann (EST) - OOM:112 W 7-6
  W6 vs. Muirhead (SCO) - OOM:14 L 5-10
  W7 vs. Halse (DEN) - OOM:167 W 9-3
  W8 vs. Stasa-Sarsune (LAT) - OOM:106 W 11-4
  W9 vs. Rorvik (NOR) - OOM:109 W 7-5
Changan Ford International Curling Elite Xining, China  
RESULT: DNQ Dec 5 - 10, 2019  
Games
 Draw Team Game
  W1 vs. Dudt (PA) - OOM:138 W 7-4
  W2 vs. Kim (KOR) - OOM:20 L 2-8
  W3 vs. Han (CHN) - OOM:47 L 5-6
  W4 vs. Skrlik (AB) - OOM:53 W 7-6
  W5 vs. Feltscher (SUI) - OOM:35 L 6-7
  W6 vs. Madisson (EST) - OOM:189 W 10-3
  W7 vs. Kovaleva (RUS) - OOM:24 W 9-2
China Open Tianjin, China  
RESULT: DNQ Dec 13 - 17, 2019  
Games
 Draw Team Game
  W1 vs. Schori (SUI) - OOM:31 W 5-3
  W2 vs. Kim (KOR) - OOM:18 L 2-8
  W3 vs. Kanai (JPN) - OOM:196 W 6-4
  W4 vs. Bear (MN) - OOM:102 W 9-4
  W5 vs. Han (CHN) - OOM:44 L 4-5
  W6 vs. Brown (BC) - OOM:26 L 7-8
  W7 vs. Kovaleva (RUS) - OOM:17 L 5-7
Mercure Perth Masters Perth, Scotland  
RESULT: DNQ Jan 2 - 5, 2020  
Games
 Draw Team Game
  1 vs. Kubeskova (CZE) - OOM:74 W 9-6
  7 vs. Farmer (SCO) - OOM:224 L 5-7
  9 vs. Witschonke (SUI) - OOM:72 W 6-5
  12 vs. Gim (KOR) - OOM:15 L 2-8
International Bernese Ladies Cup Bern, Switzerland  
RESULT: DNQ Jan 9 - 12, 2020  
Games
 Draw Team Game
  3 vs. Kubeskova (CZE) - OOM:74 W 4-1
  5 vs. Rumiantseva (RUS) - OOM:130 W 6-4
  8 vs. Kovaleva (RUS) - OOM:14 L 4-8
  9 vs. Wrana (SWE) - OOM:19 L 4-6
  11 vs. Kubeskova (CZE) - OOM:74 L 3-8
  QF vs. Schoepp (GER) - OOM:133 W 5-2
  SF vs. Rieder (SUI) - OOM:277 W 10-1
  CF vs. Sinclair (NC) - OOM:34 W 7-6
Glynhill Ladies International Glasgow, Scotland  
RESULT: DNQ Jan 16 - 19, 2020  
Games
 Draw Team Game
  1 vs. Schori (SUI) - OOM:24 L 3-6
  3 vs. Wilson (SCO) - OOM:67 W 7-3
  5 vs. MacDonald (SCO) - OOM:150 W 7-1
  QF vs. Wrana (SWE) - OOM:17 L 6-7

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
Mattatall Final
McEvoy (7)
Breen Final
Myketyn-Driscoll (9)
Hilliard Final
Jones (6)
Brothers Final
Arsenault (9)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 22 -- 7:30pm ET
Martel 6th
Hill
Munroe 7th
Balsdon
Fournier  
Ferland  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Wed, Jan 22 -- 3:45pm ET
Tippin Final
Verreault (9)
Hains Final
St-Georges (10)
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Wed, Jan 22 -- 8:30pm GMT
Farmer Final
Farries (8)
Findlay Final
Bryce 11  (6)
Henderson Final
Davie (7)
Al-Saffar Final
Smith (10)
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 22 -- 6:00pm AT
MacDougall 11  Final
Gibson (9)
Manuel Final
O'Leary (8)
Thompson Final
Thompson (EE)
Murphy Final
Stevens (9)
W: Alberta Scotties Tournament of Hearts
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 22 -- 1:00pm ET
Walker 12  Final
Kaufman 10  (EE)
Vaughan Final
Skrlik (10)
Hilker 12  Final
Scheidegger (10)
Rocque Final
Sherrer (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Wed, Jan 22 -- 4:30pm GMT
Gallacher Final
Craik (8)
Turner Final
Carson (9)
Kinnear 10  Final
Cameron (10)
Craik Final
Holder (6)
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Jan 23 -- 12:00pm ET
Quillian  
Levesque  
Mallais  
Cousins  
Comeau  
Crawford  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑