[[3:25.6594]] Brown Reaches Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 Semifinals

World Curling Report

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
De Cruz Final
McEwen (8)
Dunstone Final
McDonald (8)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
Jones Final
Muirhead (6)
Einarson Final
Fujisawa (7)
Fleury Final
Rocque (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm GMT
Bryce Final
McNay (8)
Hess Final
Carson (7)
Lottenbach Final
Turner (5)
Reed Final
Craik (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Brown Reaches Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 Semifinals

Nov 5 - 10, 2019

Kamloops, British Columbia
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
PF/G: 6.67  
PA/G: 5.78  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.71  
Steal Efficiency: 0.18  
Corryn Brown (Kamloops, BC) run at the Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 came to an end in the semifinals with a 8-5 loss to Jestyn Murphy (Mississauga, ON). of the Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 in Pictou County, Nova Scotia; Brown advanced through the quarterfinals with a 8-2 win over Suzanne Birt (Charlottetown, PEI). of the Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 in Pictou County, Nova Scotia;
 
Brown finished 3-1 in the 16 team Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 qualifying round, held November 5 - 10 in , . In their opening game, Brown defeated Birt 4-2, then went on to lose 6-1 against Laura Walker (Edmonton, AB). Brown responded with a 7-6 win over Daniela Jentsch (Fuessen, GER). Brown won 5-2 against Mackenzie Glynn (St. John's, NL) in their final qualifying round match.
 
Brown earned 25.659 world rankings points for their Top 3 finish in the Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2. Brown move up 2 spots after posting a net gain of 17.747 points improving upon their best 5 results so far this season, ranking 28th overall with 183.033 total points on the World Ranking Standings. Brown ranks 25th overall on the Year-to-Date rankings with 92.844 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
De Cruz Final
McEwen (8)
Dunstone Final
McDonald (8)
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
Jones Final
Muirhead (6)
Einarson Final
Fujisawa (7)
Fleury Final
Rocque (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm GMT
Bryce Final
McNay (8)
Hess Final
Carson (7)
Lottenbach Final
Turner (5)
Reed Final
Craik (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑