[[1:31.8518]] CHAMPION: Kovaleva Wins Changan Ford International Curling Elite

World Curling Report

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Mon, Feb 17 -- 8:30am ET
Pugsley Final
Porter (7)
Roberts Final
Matheson (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Feb 17 -- 9:00am MT
Wright 4th
Kiist
Davies 4th
Bauer
Nedohin 5th
Jacques
Yamuch 5th
Shannon
Snider 4th
Hiebert
Ferguson 5th
Van Amsterdam
Young 5th
Northwood
Comeillie 3rd
Deschiffart
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 12:30am CT
Fujisawa Final
Nakajima (EE)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 7:00pm CT
Matsumura Final
Morozumi (9)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Kovaleva Wins Changan Ford International Curling Elite

Dec 5 - 10, 2019

Saint-Petersburg , Russia
Games: 9  
Record: 7W - 2L  
PF/G: 7.73  
PA/G: 5.91  
Hammer Efficiency: 0.53  
Steal Defense: 0.16  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.17  
Alina Kovaleva (Saint-Petersburg , RUS) won 6-4 over EunJung Kim (Uiseong, KOR) in the Final To advance to the championship game, Kovaleva won 7-3 over Binia Feltscher (Langenthal, SUI) in the semifinals of the Changan Ford International Curling Elite in Xining, China;
 
Kovaleva finished 5-2 in the 8 team Changan Ford International Curling Elite qualifying round, held December 5 - 10 in , . In their opening game, Kovaleva defeated Kayla Skrlik (Calgary, AB) 5-3, then went on to lose 4-3 against Yu Han (Beijing, CHN). Kovaleva responded with a 6-5 win over Susan Dudt (Malvern, PA). Kovaleva won 8-3 against Kim, then won 8-3 against Triin Madisson (Tallinn, EST) and 6-5 against Feltscher. Kovaleva went on to lose 9-2 against Daniela Jentsch (Fuessen, GER) in their final qualifying round match.
 
For winning the Changan Ford International Curling Elite Championship title, Kovaleva earned 31.852 world rankings points along with the $22,683CDN first prize cheque, moving up 6 spots the World Ranking Standings into 18th place overall with 226.174 total points. Kovaleva ranks 17th overall on the Year-to-Date rankings with 156.999 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Mon, Feb 17 -- 8:30am ET
Pugsley Final
Porter (7)
Roberts Final
Matheson (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Feb 17 -- 9:00am MT
Wright 4th
Kiist
Davies 4th
Bauer
Nedohin 5th
Jacques
Yamuch 5th
Shannon
Snider 4th
Hiebert
Ferguson 5th
Van Amsterdam
Young 5th
Northwood
Comeillie 3rd
Deschiffart
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 12:30am CT
Fujisawa Final
Nakajima (EE)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 7:00pm CT
Matsumura Final
Morozumi (9)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑