[[9:2.9103]] Chambers2-3 at 2018 The Sunova Spiel at East St. Paul

Curling Scores

M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Sun, Jan 29 -- 5:00pm AT
Manuel 11th
Purcell
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Sun, Jan 29 -- 5:00pm AT
Black Final
Hilliard (8)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 6:00pm CT
MacEwan 8th
Horgan  Watch Live Curling!
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 3:00pm CT
Martin Final
Silvernagle (9) Watch Live Curling!
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm CT
McCarville Final
Burns (9) Watch Live Curling!
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 3:00pm ET
Homan Final
Duncan (8) Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 3:00pm ET
Howard Final
McEwen (7) Watch Live Curling!
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm NT
Curtis 11  Final
Strong (9) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm CT
Jones 10  Final
Ackland (8) Watch Live Curling!
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm NT
Young Final
Smith (10) Watch Live Curling!
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 1:30pm CET
Tirinzoni Final
Wrana (6)
M: PEI Tankard
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Sun, Jan 29 -- 8:00am ET
Smith Final
Higgins (9)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Jan 28 -- 7:00pm AT
Birt Final
London (7)
M: Belgium Men's Challenger
Zemst, BEL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Jan 28 -- 7:30pm CET
Jeong 10  Final
Odorizzi (7)
Verreycken Final
Hertman (8) Watch Live Curling!
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Chambers2-3 at 2018 The Sunova Spiel at East St. Paul

Nov 23 - 26, 2018

Winnipeg, Manitoba
Player Photo
SKIP
Corey
Chambers

  Player Photo
Third
Julien
Leduc

  Player Photo
Second
Devon
Wiebe

  Player Photo
Lead
Stuart
Shiells

 
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 6.76  
PA/G: 8.11  
Hammer Efficiency: 0.32  
Steal Defense: 0.42  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.22  

 
Corey Chambers (Winnipeg, MB) finished 2-3 in the 16 team
The Sunova Spiel at East St. Paul qualifying round, held November 23 - 26, 2018 at the East St. Paul Curling Club in Winnipeg, Canada. In their opening game, Chambers defeated Tyler Drews (Winnipeg, MB) 9-2, then won 4-3 against Dennis Bohn (Winnipeg, MB). Chambers went on to lose 7-6 against Tanner Lott (Winnipeg Beach, MB). Chambers lost 8-3 to David Bohn (Winnipeg, MB). Chambers lost 10-3 to Jordan Smith (Winnipeg , MB) in their final qualifying round match.
 
Chambers earned 2.910 world rankings points for their preliminary round wins, remaining in 70th place overall on the World Ranking Standings with 65.637 total points. Chambers ranks 50th overall on the Year-to-Date rankings with 53.017 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Sun, Jan 29 -- 5:00pm AT
Manuel 11th
Purcell
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Sun, Jan 29 -- 5:00pm AT
Black Final
Hilliard (8)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 6:00pm CT
MacEwan 8th
Horgan  Watch Live Curling!
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 3:00pm CT
Martin Final
Silvernagle (9) Watch Live Curling!
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm CT
McCarville Final
Burns (9) Watch Live Curling!
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 3:00pm ET
Homan Final
Duncan (8) Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 3:00pm ET
Howard Final
McEwen (7) Watch Live Curling!
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm NT
Curtis 11  Final
Strong (9) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm CT
Jones 10  Final
Ackland (8) Watch Live Curling!
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 2:00pm NT
Young Final
Smith (10) Watch Live Curling!
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 29 -- 1:30pm CET
Tirinzoni Final
Wrana (6)
M: PEI Tankard
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Sun, Jan 29 -- 8:00am ET
Smith Final
Higgins (9)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Jan 28 -- 7:00pm AT
Birt Final
London (7)
M: Belgium Men's Challenger
Zemst, BEL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Jan 28 -- 7:30pm CET
Jeong 10  Final
Odorizzi (7)
Verreycken Final
Hertman (8) Watch Live Curling!
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Silvernagle captures Saskatchewan Scotties

Silvernagle captures Saskatchewan Scotties

Robyn Silvernagle defeated Nancy Martin in the finals of the 2023 Saskatchewan Scotties on Sunday afternoon.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑