World Curling Report

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Sturmay Final
Appelman (7)
Sluchinski Final
Hess (8)
Maerki Final
Whyte (8)
Geall Final
Cross (7)
Hamilton Final
Ma (7)
Cookson Final
Hartung (6)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Carey Final
Berlando (8)
Koana 10  Final
Sinclair (7)
Stubbs Final
Stiksma (8)
Brown Final
Kim (7)
Kalk Final
Skrlik (8)
Hammond Final
Pierce (4)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan Final
Corbett (6)
Dupuis Final
Willsey (8)
MacEwan Final
Wright (8)
Foster Final
Hartley (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Nov 16 -- 8:30pm AT
Violette Final
Bryce (6)
Fournier 7th
Thompson
Symonds 7th
Stevens
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina 7th
Burton
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus 7th
Cheung
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt 8th
Park
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Calvert wins 2018 The Sunova Spiel at East St. Paul

Nov 23 - 26, 2018

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Mon, Nov 26 -- 3:00pm CT
Bohn Final
Calvert (8)
Central Time (CT)

 
Final Ranking Prize  Points 
Team Prize (CDN) Points
1.   Braden Calvert $2,900  29.103 
2.   David Bohn $2,000  21.342 
3.   Travis Bale $1,200  16.492 
3.   Tanner Lott $1,200  16.492 
5.   Riley Smith $800  11.641 
5.   Dennis Bohn $800  11.641 
5.   Jordan Smith $800  11.641 
5.   Kyle Foster $800  11.641 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: 1st: $2,900 2nd: $2,000 3/4: $1,200 5-8: $800
 
 
Location
East St. Paul Curling Club
260 Hoddinott Road,
Winnipeg, Manitoba, Canada
 
Contact
Kim Link
E: kimlink@mymts.net

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Sturmay Final
Appelman (7)
Sluchinski Final
Hess (8)
Maerki Final
Whyte (8)
Geall Final
Cross (7)
Hamilton Final
Ma (7)
Cookson Final
Hartung (6)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm MT
Carey Final
Berlando (8)
Koana 10  Final
Sinclair (7)
Stubbs Final
Stiksma (8)
Brown Final
Kim (7)
Kalk Final
Skrlik (8)
Hammond Final
Pierce (4)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan Final
Corbett (6)
Dupuis Final
Willsey (8)
MacEwan Final
Wright (8)
Foster Final
Hartley (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Nov 16 -- 8:30pm AT
Violette Final
Bryce (6)
Fournier 7th
Thompson
Symonds 7th
Stevens
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina 7th
Burton
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus 7th
Cheung
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt 8th
Park
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Sat, Nov 16 -- 1:00pm ET
Hutchinson Final
Nichols (4)
Belcourt Final
Ferguson (EE)
Dadswell Final
Wedge 12  (4)
Rettinger Final
Gravelle (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑