Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones 8th
Tracy Fleury  Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Bryce Wins 2016 Braehead Junior Invitational

Sep 2 - 4, 2016

Stirling, Scotland
Player Photo
SKIP
Cameron
Bryce

  Player Photo
Third
Robin
Brydone

  Player Photo
Second
Euan
Kyle

  No Photo
Lead
Frazer
Shaw

 
Games: 7  
Record: 5W - 0L (2T)  
PF/G: 10.00  
PA/G: 5.11  
Hammer Efficiency: 0.56  
Steal Defense: 0.14  
Force Efficiency: 0.58  
Steal Efficiency: 0.35  
Cameron Bryce (Stirling, SCO) won 6-5 over Ross Whyte (Dumfries, SCO) in the Final
 
Bryce finished 3-2 in the 0 team Braehead Junior Invitational qualifying round, held September 2 - 4, 2016 in , . In their opening game, Bryce lost 4-4 to Magnus Ramsfjell (Oslo, NOR), then responded with a 6-1 win over Marc Muskatewitz (Fuessen, GER). Bryce won 8-1 against Lucien Lottenbach (Luzern, SUI). Bryce went on to lose 6-6 against Luke Carson (Strathaven, SCO). Bryce responded with a 7-2 win over Kristian Foss (Oslo, NOR) in their final qualifying round match.
 
. For week of the event schedule, Bryce did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Bryce ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones 8th
Tracy Fleury  Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑