World Curling Report

Curling Scores

W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 2:00pm MT
Richards 9th
Daniels
Thompson 10th
Slattery
Wark 10th
Gushulak
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 2:00pm MT
Tardi 10  Final
Thompson (6)
Joanisse 7th
Longworth
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Tue, Jan 28 -- 12:15pm ET
Ferris Final
Epping (10)
Allen Final
Hall (10)
Willsey Final
Kean (10)
Howard Final
McDonald 11  (9)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Boundary Ford Curling Classic -- A Event

Nov 22 - 25, 2019
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Mountain Time (MT)
Un-Chi Gim
Marla Sherrer
D3 - Fri 5:00pm
Loser to 41
SCORES
  [17]
Marla Sherrer
D1 - Fri 9:00am
Loser to 39
SCORES
  [2]
Marla Sherrer
Nicky Kaufman
Penny Barker
D6 - Sat 12:30pm
Loser to 50
SCORES
  [25]
Penny Barker
D1 - Fri 9:00am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Penny Barker
Adele Kezama
Penny Barker
Kayla Skrlik
D3 - Fri 5:00pm
Loser to 42
SCORES
  [18]
D1 - Fri 9:00am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Kayla Skrlik
Ashley Kalk
Irene Schori
D8 - Sat 8:30pm
Loser to 54
SCORES
  [29]
D1 - Fri 9:00am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Irene Schori
Qualifier
Chenyi Wang
Ashley Howard
D3 - Fri 5:00pm
Loser to 39
SCORES
  [19]
Irene Schori
D1 - Fri 9:00am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Meini Wang
Meini Wang
Irene Schori
Sherry Anderson
D6 - Sat 12:30pm
Loser to 51
SCORES
  [26]
D1 - Fri 9:00am
Loser to 34
SCORES
  [7]
Sherry Anderson
Tana Martin
Sherry Anderson
Kristen Streifel
D3 - Fri 5:00pm
Loser to 40
SCORES
  [20]
D1 - Fri 9:00am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Krysta Hilker
Krysta Hilker
Min Ji Kim
Selena Sturmay
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 45
SCORES
  [21]
Min Ji Kim
D2 - Fri 1:00pm
Loser to 43
SCORES
  [10]
Selena Sturmay
Sherry Just
Kerry Galusha
D6 - Sat 12:30pm
Loser to 47
SCORES
  [27]
Min Ji Kim
D2 - Fri 1:00pm
Loser to 36
SCORES
  [11]
Kerry Galusha
Nola Zingel
Jennifer Clark-Rouire
Jennifer Clark-Rouire
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 46
SCORES
  [22]
D2 - Fri 1:00pm
Loser to 36
SCORES
  [12]
Jennifer Clark-Rouire
Brett Barber
Laura Walker
D8 - Sat 8:30pm
Loser to 56
SCORES
  [30]
D2 - Fri 1:00pm
Loser to 37
SCORES
  [13]
Laura Walker
Qualifier
Ma Yun Yan
Lorraine Schneider
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 43
SCORES
  [23]
Laura Walker
D2 - Fri 1:00pm
Loser to 37
SCORES
  [14]
Lorraine Schneider
Madison Bear
Laura Walker
Amber Holland
D6 - Sat 12:30pm
Loser to 48
SCORES
  [28]
D2 - Fri 1:00pm
Loser to 38
SCORES
  [15]
Amber Holland
Rhiley Quinn
Amber Holland
Yu Han
D4 - Fri 9:00pm
Loser to 44
SCORES
  [24]
D2 - Fri 1:00pm
Loser to 38
SCORES
  [16]
Kellie Stiksma
Kellie Stiksma

Curling Scores

W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 2:00pm MT
Richards 9th
Daniels
Thompson 10th
Slattery
Wark 10th
Gushulak
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Tue, Jan 28 -- 2:00pm MT
Tardi 10  Final
Thompson (6)
Joanisse 7th
Longworth
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Tue, Jan 28 -- 12:15pm ET
Ferris Final
Epping (10)
Allen Final
Hall (10)
Willsey Final
Kean (10)
Howard Final
McDonald 11  (9)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑