Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen

World Curling Report

Curling Scores

M: Aberdeen International Curling Championship
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Mar 15 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Hess (EE)
Paterson Final
Ramsfjell (8)
Bryce Final
Glukhov (8)
Retornaz Final
Schwaller (EE)
W: SWISSCURLING Junior Women's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Suter Final
Mueller (10)
Schwaller Final
Rieder (9)
M: SWISSCURLING Junior Men's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Hoesli Final
Klossner (EE)
Traub 10  Final
Huerlimann (EE)
M: New Brunswick Mens Club Championship
Miramichi, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Mar 15 -- 4:00pm AT
Crouse Final
Dobson (8)
M: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 7:00pm ET
Johnson  
McGillivray  
Olafson  
Bijl  
W: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 6:00pm CT
Jensen  
Ogg  
Tober  
Stobbe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen -- Round-Robin

Jan 9 - 12, 2020
Pool A
Jason Gunnlaugson
Winnipeg, MB
1.000  1-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Andrew Symonds
St. John's, NL
0.800  1-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Jim Cotter
Vernon, BC
0.600  0-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Jordan Chandler
Manitoulin, NONT
0.400  0-1  1-0  0-0  0-0  0-0 
JT Ryan
Winnipeg , MB
0.200  1-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Wayne Fleming
Tempe, AZ
0.000  0-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Pool B
John Shuster
Duluth, USA
0.800  2-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tyler Tardi
Surrey, BC
0.800  0-1  1-0  0-0  0-0  0-0 
Scott Dunnam
Philadelphia, PA
0.600  2-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jamie Koe
Yellowknife, NT
0.600  0-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Kelly Marnoch
Carberry, MB
0.200  0-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Edward Scimia
Bridgeport, CT
0.000  0-0  0-2  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Chang-Min Kim
Uiseong, KOR
1.000  0-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Kirk Muyres
Saskatoon, SK
0.800  0-0  2-0  1-0  1-0  0-0 
Todd Birr
Ham Lake, MN
0.600  1-0  0-0  1-0  0-0  0-0 
Kyle Foster
Arborg, MB
0.400  0-0  0-0  0-1  0-0  0-0 
Fred Maxie
Tempe, AZ
0.200  0-2  0-0  0-0  0-0  0-0 
Darryl Horsman
Phoenix, AZ
0.000  0-1  0-1  0-1  0-0  0-1 
Pool D
Rich Ruohonen
, USA
1.000  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Karsten Sturmay
Edmonton, AB
0.800  0-0  0-0  1-0  0-0  0-0 
Sean Geall
New Westminster, BC
0.400  1-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jeff Richard
Kelowna, BC
0.400  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Mike Siggins
Tempe, AZ
0.400  0-0  0-0  0-1  0-0  0-0 
Bob Leclair
Tempe, AZ
0.000  0-0  0-1  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Jan 9, 20 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jason Gunnlaugson Wayne Fleming 10-1    Final (5)
B Jim Cotter Andrew Symonds 3-6    Final (8)
C JT Ryan Jordan Chandler 3-5    Final (8)
D John Shuster Edward Scimia 10-1    Final (5)
Thu, Jan 9, 20 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Tyler Tardi Jamie Koe 6-9    Final (7)
B Scott Dunnam Kelly Marnoch 6-2    Final (6)
C Kirk Muyres Darryl Horsman 7-6    Final (EE)
D Chang-Min Kim Fred Maxie 9-1    Final (4)
Thu, Jan 9, 20 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Todd Birr Kyle Foster 1-0    Final (1)
B Karsten Sturmay Mike Siggins 4-3    Final (8)
C Rich Ruohonen Bob Leclair 6-4    Final (8)
D Sean Geall Jeff Richard 7-1    Final (5)
Thu, Jan 9, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Scott Dunnam Edward Scimia 8-2    Final (7)
B JT Ryan Wayne Fleming 13-1    Final (6)
C Jason Gunnlaugson Andrew Symonds 8-5    Final (8)
D Jim Cotter Jordan Chandler 5-3    Final (8)
Thu, Jan 9, 20 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kirk Muyres Fred Maxie 5-1    Final (7)
B John Shuster Jamie Koe 6-2    Final (7)
C Tyler Tardi Kelly Marnoch 5-2    Final (4)
D Todd Birr Darryl Horsman 7-3    Final (7)
Fri, Jan 10, 20 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Sean Geall Bob Leclair 5-3    Final (7)
B Chang-Min Kim Kyle Foster 8-2    Final (4)
C Karsten Sturmay Jeff Richard 8-7    Final (8)
D Rich Ruohonen Mike Siggins 7-1    Final (4)
Fri, Jan 10, 20 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Andrew Symonds Wayne Fleming 7-3    Final (6)
B Jamie Koe Edward Scimia 11-4    Final (7)
C Jim Cotter JT Ryan 6-5    Final (EE)
D Jason Gunnlaugson Jordan Chandler 6-4    Final (8)
Fri, Jan 10, 20 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Shuster Kelly Marnoch 8-3    Final (6)
B Fred Maxie Darryl Horsman 8-4    Final (7)
C Kirk Muyres Kyle Foster 6-2    Final (6)
D Tyler Tardi Scott Dunnam 8-5    Final (7)
Fri, Jan 10, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mike Siggins Bob Leclair 6-5    Final (8)
B Rich Ruohonen Jeff Richard 9-3    Final (6)
C Chang-Min Kim Todd Birr 11-6    Final (6)
D Karsten Sturmay Sean Geall 7-0    Final (4)
Fri, Jan 10, 20 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jordan Chandler Andrew Symonds 4-5    Final (EE)
B Jason Gunnlaugson JT Ryan 9-4    Final (7)
C Kelly Marnoch Jamie Koe 4-5    Final (6)
D Jim Cotter Wayne Fleming 11-0    Final (4)
Sat, Jan 11, 20 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Kyle Foster Fred Maxie 8-4    Final (8)
B Tyler Tardi Edward Scimia 10-1    Final (4)
C John Shuster Scott Dunnam 7-4    Final (8)
D Chang-Min Kim Darryl Horsman 7-0    Final (6)
Sat, Jan 11, 20 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jeff Richard Mike Siggins 7-3    Final (7)
B Karsten Sturmay Bob Leclair 7-3    Final (6)
C Rich Ruohonen Sean Geall 7-2    Final (6)
D Kirk Muyres Todd Birr 7-1    Final (4)
Sat, Jan 11, 20 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jason Gunnlaugson Jim Cotter 8-4    Final (7)
B Jordan Chandler Wayne Fleming 7-4    Final (7)
C JT Ryan Andrew Symonds 3-5    Final (6)
D John Shuster Tyler Tardi 3-8    Final (6)
Sat, Jan 11, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Scott Dunnam Jamie Koe 7-6    Final (EE)
B Todd Birr Fred Maxie 8-4    Final (7)
C Kirk Muyres Chang-Min Kim 3-4    Final (8)
D Kelly Marnoch Edward Scimia 8-6    Final (7)
Sat, Jan 11, 20 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Rich Ruohonen Karsten Sturmay 7-6    Final (8)
B Sean Geall Mike Siggins 6-7    Final (EE)
C Kyle Foster Darryl Horsman 8-5    Final (7)
D Jeff Richard Bob Leclair 7-1    Final (4)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Aberdeen International Curling Championship
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Mar 15 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Hess (EE)
Paterson Final
Ramsfjell (8)
Bryce Final
Glukhov (8)
Retornaz Final
Schwaller (EE)
W: SWISSCURLING Junior Women's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Suter Final
Mueller (10)
Schwaller Final
Rieder (9)
M: SWISSCURLING Junior Men's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Hoesli Final
Klossner (EE)
Traub 10  Final
Huerlimann (EE)
M: New Brunswick Mens Club Championship
Miramichi, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Mar 15 -- 4:00pm AT
Crouse Final
Dobson (8)
M: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 7:00pm ET
Johnson  
McGillivray  
Olafson  
Bijl  
W: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 6:00pm CT
Jensen  
Ogg  
Tober  
Stobbe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
2020 Shorty Jenkins Classic Cancelled

2020 Shorty Jenkins Classic Cancelled

2020 AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic presented by Jet Ice, VIA Rail and Choose Cornwall cancelled due to COVID-19 with plans to return in 2021 for the 25th anniversary.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑