Curling Scores

W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm ET
Grandy 2nd
Armstrong
Kim 2nd
Mann
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm ET
Schwaller 3rd
Ainsley
Purcell 2nd
Hocevar
Camm 3rd
Fournier
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 30 -- 1:00pm PT
Nobert  
Blaser    Watch Live Curling!
Shuster  
Hirata    Watch Live Curling!
Pierce  
Tanaka    Watch Live Curling!
Yanagisawa  
TBD    Watch Live Curling!
Robillard  
Geall    Watch Live Curling!
de Jong  
Shen    Watch Live Curling!
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm PT
Hunkin  
Buchy    Watch Live Curling!
Gushulak  
Tabata    Watch Live Curling!
Fujisawa  
Reese-Hansen    Watch Live Curling!
Kitazawa  
Wark    Watch Live Curling!
Gim  
Cowan    Watch Live Curling!
Brown  
Parent    Watch Live Curling!
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 7:30pm ET
Asselin  
Wise  
Leduc  
Beaufort  
Lawton  
Girard  
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 30 -- 8:00pm MT
Webb  
Parent    Watch Live Curling!
Hartung  
Kolody    Watch Live Curling!
Libbus  
Burton    Watch Live Curling!
Tao  
Runciman    Watch Live Curling!
W: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm MT
Wytrychowski  
Sherrer    Watch Live Curling!
Crough  
Brown    Watch Live Curling!
Purcell  
Richards    Watch Live Curling!
Hilker  
Stiksma    Watch Live Curling!
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm CT
Ackland  
Ursel  
Peterson  
Jensen  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Glynhill Ladies International -- Round-Robin

Jan 18 - 20, 2013
Section A
Anna Sidorova
Moscow, RUS
1.000  4-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Kerry Barr
Edinburgh, SCO
0.500  2-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Daniela Driendl
Fuessen, GER
0.500  1-0  2-2  0-2  0-0  0-0 
Mirjam Ott
Davos, SUI
0.500  2-2  0-1  1-1  0-0  0-0 
Linda Klimova
, CZE
0.400  1-0  1-3  2-1  0-0  0-0 
Jonna McManus
, SWE
0.200  1-0  0-4  1-1  0-0  0-0 
Section B
Heather Nedohin
Edmonton, AB
0.800  2-0  2-1  1-1  0-0  0-0 
Alina Kovaleva
Moscow, RUS
0.600  2-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
0.600  2-2  1-0  1-0  0-0  0-0 
Ellen Vogt
, FIN
0.600  1-1  2-1  0-0  0-0  0-0 
Angelina Jensen
Hvidovre, DEN
0.400  2-2  0-1  1-0  0-0  0-0 
Jackie Lockhart
Edinburgh, SCO
0.000  0-1  0-4  0-2  0-0  0-0 
Section C
Michele Jaeggi
Bern, SUI
1.000  2-0  3-0  0-0  0-0  0-0 
Lene Nielsen
Hvidovre, DEN
0.600  3-0  0-2  1-0  0-0  0-0 
Anette Norberg
Karlstad, SWE
0.500  3-2  0-0  0-1  0-0  0-0 
Lorna Vevers
Stirling, SCO
0.400  1-0  1-3  1-0  0-0  0-0 
Anna Kubeskova
Praha, CZE
0.250  1-2  0-2  0-1  0-0  0-0 
Oona Kauste
, FIN
0.200  0-1  1-3  0-0  0-0  0-0 
Section D
Binia Feltscher
Flims, SUI
0.600  1-0  2-2  1-0  0-0  0-0 
Zuzana Hajkova
Praha, CZE
0.600  1-2  2-0  1-1  0-0  0-0 
Eve Muirhead
Stirling, SCO
0.600  2-2  1-0  0-0  0-0  0-0 
Bingyu Wang
Harbin, CHN
0.500  1-1  2-1  0-0  0-0  0-0 
Olga Zharkova
Kaliningrad, RUS
0.500  1-2  1-1  1-1  0-0  0-0 
Iveta Stasa-Sarsune
Jelgava, LAT
0.200  0-2  1-2  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Jan 18, 13 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Mirjam Ott Jonna McManus 4-3    Final (8)
3 Linda Klimova Anna Sidorova 1-9    Final (5)
4 Daniela Driendl Kerry Barr 5-5    Final (8)
5 Heather Nedohin Alina Kovaleva 12-1    Final (6)
6 Ellen Vogt Silvana Tirinzoni 7-4    Final (8)
7 Angelina Jensen Jackie Lockhart 2-1    Final (3)
Fri, Jan 18, 13 10:15 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Anette Norberg Anna Kubeskova 6-6    Final (8)
3 Lene Nielsen Lorna Vevers 6-4    Final (8)
4 Michele Jaeggi Oona Kauste 8-5    Final (8)
5 Eve Muirhead Binia Feltscher 7-5    Final (8)
6 Zuzana Hajkova Bingyu Wang 8-2    Final (6)
7 Olga Zharkova Iveta Stasa-Sarsune 6-5    Final (8)
Fri, Jan 18, 13 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Ellen Vogt Jackie Lockhart 10-1    Final (6)
3 Angelina Jensen Heather Nedohin 4-8    Final (8)
4 Alina Kovaleva Silvana Tirinzoni 8-6    Final (8)
5 Linda Klimova Kerry Barr 1-8    Final (6)
6 Daniela Driendl Mirjam Ott 8-2    Final (6)
7 Jonna McManus Anna Sidorova 2-10    Final (6)
Fri, Jan 18, 13 03:15 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Zuzana Hajkova Iveta Stasa-Sarsune 7-4    Final (7)
3 Olga Zharkova Eve Muirhead 7-5    Final (8)
4 Binia Feltscher Bingyu Wang 5-8    Final (8)
5 Lene Nielsen Oona Kauste 8-1    Final (5)
6 Michele Jaeggi Anette Norberg 6-3    Final (7)
7 Anna Kubeskova Lorna Vevers 6-3    Final (8)
Fri, Jan 18, 13 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Linda Klimova Daniela Driendl 5-4    Final (8)
3 Jonna McManus Kerry Barr 4-7    Final (8)
4 Anna Sidorova Mirjam Ott 4-4    Final (8)
5 Ellen Vogt Angelina Jensen 6-3    Final (7)
6 Alina Kovaleva Jackie Lockhart 8-3    Final (7)
7 Silvana Tirinzoni Heather Nedohin 6-5    Final (8)
Fri, Jan 18, 13 07:45 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Lene Nielsen Michele Jaeggi 3-7    Final (6)
3 Anna Kubeskova Oona Kauste 6-8    Final (8)
4 Lorna Vevers Anette Norberg 5-4    Final (8)
5 Zuzana Hajkova Olga Zharkova 6-5    Final (8)
6 Binia Feltscher Iveta Stasa-Sarsune 9-2    Final (7)
7 Bingyu Wang Eve Muirhead 3-10    Final (5)
Sat, Jan 19, 13 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Silvana Tirinzoni Angelina Jensen 8-2    Final (6)
3 Alina Kovaleva Ellen Vogt 8-5    Final (8)
4 Jackie Lockhart Heather Nedohin 7-8    Final (8)
5 Anna Sidorova Daniela Driendl 5-4    Final (7)
6 Jonna McManus Linda Klimova 8-7    Final (8)
7 Kerry Barr Mirjam Ott 1-9    Final (5)
Sat, Jan 19, 13 10:45 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Bingyu Wang Olga Zharkova 5-5    Final (8)
3 Binia Feltscher Zuzana Hajkova 4-3    Final (8)
4 Iveta Stasa-Sarsune Eve Muirhead 6-4    Final (8)
5 Lorna Vevers Michele Jaeggi 2-7    Final (7)
6 Anna Kubeskova Lene Nielsen 6-7    Final (8)
7 Oona Kauste Anette Norberg 2-9    Final (7)
Sat, Jan 19, 13 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Kerry Barr Anna Sidorova 2-8    Final (6)
3 Mirjam Ott Linda Klimova 5-6    Final (8)
4 Jonna McManus Daniela Driendl 4-8    Final (7)
5 Jackie Lockhart Silvana Tirinzoni 2-6    Final (4)
6 Heather Nedohin Ellen Vogt 7-1    Final (7)
7 Alina Kovaleva Angelina Jensen 1-8    Final (5)
Sat, Jan 19, 13 04:15 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Oona Kauste Lorna Vevers 3-8    Final (6)
3 Anette Norberg Lene Nielsen 7-2    Final (6)
4 Anna Kubeskova Michele Jaeggi 2-7    Final (7)
5 Iveta Stasa-Sarsune Bingyu Wang 3-10    Final (7)
6 Eve Muirhead Zuzana Hajkova 8-1    Final (5)
7 Binia Feltscher Olga Zharkova 6-3    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm ET
Grandy 2nd
Armstrong
Kim 2nd
Mann
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm ET
Schwaller 3rd
Ainsley
Purcell 2nd
Hocevar
Camm 3rd
Fournier
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 30 -- 1:00pm PT
Nobert  
Blaser    Watch Live Curling!
Shuster  
Hirata    Watch Live Curling!
Pierce  
Tanaka    Watch Live Curling!
Yanagisawa  
TBD    Watch Live Curling!
Robillard  
Geall    Watch Live Curling!
de Jong  
Shen    Watch Live Curling!
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm PT
Hunkin  
Buchy    Watch Live Curling!
Gushulak  
Tabata    Watch Live Curling!
Fujisawa  
Reese-Hansen    Watch Live Curling!
Kitazawa  
Wark    Watch Live Curling!
Gim  
Cowan    Watch Live Curling!
Brown  
Parent    Watch Live Curling!
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 7:30pm ET
Asselin  
Wise  
Leduc  
Beaufort  
Lawton  
Girard  
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 30 -- 8:00pm MT
Webb  
Parent    Watch Live Curling!
Hartung  
Kolody    Watch Live Curling!
Libbus  
Burton    Watch Live Curling!
Tao  
Runciman    Watch Live Curling!
W: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm MT
Wytrychowski  
Sherrer    Watch Live Curling!
Crough  
Brown    Watch Live Curling!
Purcell  
Richards    Watch Live Curling!
Hilker  
Stiksma    Watch Live Curling!
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm CT
Ackland  
Ursel  
Peterson  
Jensen  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Japan's Kitazawa wins KW Fall Classic

Japan's Kitazawa wins KW Fall Classic

Ikue Kitazawa (photo: World Curling Federation) of Nagano, Japan wins the KW Fall Classic, defeating Carly Howard (Mississauga, ON) 7-1 at the K-W Granite Club in Waterloo, Canada.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑