World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 8th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Comfort (9)
Zuravloff Final
Meyer (6)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak 4th
Engelking
Wyatt 5th
Matter
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina 4th
Kelba
Lysons 4th
Wright
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Kendel (9)
Carss  
Fell  
Vollman  
Heidt  
Ede Final
Armstrong (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Cadorin Final
Rozon (9)
Jones Final
Madonia 10  (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Steep Final
Krell (10)
Deruelle Final
Stewart (EE)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Mixed Doubles Bern

Nov 15 - 17, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Yang/Ling
Beijing, CHN
   2  0  3  2  0  2  0  X  9  
Huppi/Weiss
, SUI
     0  1  0  0  2  0  1  X  4  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Ying
Yang
Third:
No Photo
Zhi
Ling
Second:
Player Photo

Lead:
Player Photo

Skip:
No Photo
Lea
Huppi
Third:
No Photo
Jonas
Weiss
Second:
Player Photo

Lead:
Player Photo

Event Statistics

Yang/Ling
Games: 7  
Record: 3W - 4L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 8.57  
PA/G: 8.78  
Hammer Efficiency: 0.50  
Steal Defense: 0.31  
Force Efficiency: 0.56  
Steal Efficiency: 0.22  
Huppi/Weiss
Games: 6  
Record: 2W - 4L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 7.73  
PA/G: 8.64  
Hammer Efficiency: 0.20  
Steal Defense: 0.52  
Force Efficiency: 0.36  
Steal Efficiency: 0.42  

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 8th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Comfort (9)
Zuravloff Final
Meyer (6)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak 4th
Engelking
Wyatt 5th
Matter
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina 4th
Kelba
Lysons 4th
Wright
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am CT
Heidt Final
Kendel (9)
Carss  
Fell  
Vollman  
Heidt  
Ede Final
Armstrong (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Cadorin Final
Rozon (9)
Jones Final
Madonia 10  (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am ET
Steep Final
Krell (10)
Deruelle Final
Stewart (EE)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑