[[21:2.4268]] Marks1-3 at 2019 Red Deer Curling Classic

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Marks1-3 at 2019 Red Deer Curling Classic

Nov 15 - 18, 2019

Edmonton, Alberta
No Photo
SKIP
Abby
Marks

  No Photo
Third
Catherine
Clifford

  No Photo
Second
Paige
Papley

  No Photo
Lead
Jamie
Scott

 
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
PF/G: 5.31  
PA/G: 8.13  
Hammer Efficiency: 0.21  
Steal Defense: 0.47  
Force Efficiency: 0.56  
Steal Efficiency: 0.18  

 
Abby Marks (Edmonton, AB) finished 1-3 in the 28 team
Red Deer Curling Classic qualifying round, held November 15 - 18, 2019 in , . In their opening game, Marks defeated Sarah Daniels (Delta, BC) 8-6, then went on to lose 7-2 against Tori Koana (Yamanashi, JPN). Marks lost 7-3 to Brett Barber (Biggar, SK). Marks lost 6-4 to Brette Richards (Kelowna, BC) in their final qualifying round match.
 
Marks earned 2.427 world rankings points for their preliminary round wins. Marks move up 1 spots after posting a net gain of -1.13 points improving upon their best 6 results so far this season, ranking 99th overall with 33.080 total points on the World Ranking Standings. Marks ranks 121st overall on the Year-to-Date rankings with 11.742 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑