[[17:4.8536]] Barber2-3 at 2019 Red Deer Curling Classic

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Oct 24 -- 9:00pm ET
Slovakia 12  Final
Switzerland (6)
Canada Final
Sweden (8)
Norway Final
Latvia (8)
Korea Final
United States (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Barber2-3 at 2019 Red Deer Curling Classic

Nov 15 - 18, 2019

Biggar, Saskatchewan
Player Photo
SKIP
Brett
Barber

  Player Photo
Third
Samantha
Yachiw

  Player Photo
Second
Alyssa
Kostyk

  Player Photo
Lead
Kristin
Ochitwa

 
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 5.43  
PA/G: 9.71  
Hammer Efficiency: 0.36  
Steal Defense: 0.33  
Force Efficiency: 0.33  
Steal Efficiency: 0.15  

 
Brett Barber (Biggar, SK) finished 2-3 in the 28 team
Red Deer Curling Classic qualifying round, held November 15 - 18, 2019 in , . In their opening game, Barber lost 11-2 to Jamie Sinclair (Charlotte, NC), then responded with a 7-6 win over Melissa Pierce (Edmonton, AB). Barber won 7-3 against Abby Marks (Edmonton, AB). Barber went on to lose 6-1 against Robyn Silvernagle (North Battleford, SK). Barber lost 8-2 to Kayla Skrlik (Calgary, AB) in their final qualifying round match.
 
Barber earned 4.854 world rankings points for their preliminary round wins. Barber move up 13 spots after posting a net gain of 2.995 points improving upon their best 6 results so far this season, ranking 138th overall with 17.967 total points on the World Ranking Standings. Barber ranks 148th overall on the Year-to-Date rankings with 6.812 points earned so far this season.
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Mon, Oct 25 -- 3:00am CET
Slovakia 12  Final
Switzerland (6)
Canada Final
Sweden (8)
Norway Final
Latvia (8)
Korea Final
United States (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Mouat Wins Grand Slam Masters

Mouat Wins Grand Slam Masters

Scotland's Bruce Mouat (photo: Jeffrey Au) won 7-5 over Brad Jacobs, winning third straight Slam title.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑