Curling Scores

M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 6:00pm CT
Jordon Johnson 8th
Zach Breden
Matt Bijl Final
Luke Steski 10  (5)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 6:30pm ET
Timothy Marin Final
Luke Godin (8)
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 7:30pm AT
Paige Brewer Final
Rachel McLean (8)
Celia Evans Final
Sophie Blades (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 4:00pm AT
Jack Higdon Final
Alan Fawcett (6)
Mark Strang Final
Zach Atherton (8)
Calan MacIsaac 11  Final
Isaiah Dalton (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Tirinzoni wins 2011 Red Deer Curling Classic

Nov 4 - 7, 2011

Event Results:

Recent
Draw: 8 -- Sat, Nov 5 -- 7:45pm ET
Law Final
Homan (8)
MacInnes Final
Tirinzoni (8)
Kaufman Final
Doyle (8)
Chyz Final
Ott (3)
Nedohin Final
Eyamie (8)
Team Jennifer Jones Final
Webster (5)
Holland Final
Bernard (8)
Sonnenberg Final
Scheidegger (8)
Doroshuk Final
Western Sales/Barber (5)
Scott Final
Thurston (7)
Owen Final
Snell (7)
Overton-Clapham Final
Kleibrink (8)
Default (ET)

 
Final Ranking    
Team Prize (CDN) Points
1.   Silvana Tirinzoni $9,500  40.000 
2.   Kelley Law $6,500  25.000 
3.   Rachel Homan $4,000  20.000 
3.   Renee Sonnenberg $4,000  20.000 
5.   Desiree Owen $2,500  15.000 
5.   Team Jennifer Jones $2,500  15.000 
5.   Jessie Kaufman $2,500  15.000 
5.   Mirjam Ott $2,500  15.000 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: 1st $9,500 2nd 6,500 3-4th $4,000 5-8th $2,500 9-12th $500
Event Purse: $36,000
Entry Fee: $900 CDN
Website:
http://www.worldcurlingtour.com/
 
Location
Red Deer, Alberta
 
Contact
Eldon Rabb
E: rdcurl@telus.net
P: 403-346-3777
F: 403-346-2599

Curling Scores

M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 6:00pm CT
Jordon Johnson 8th
Zach Breden
Matt Bijl Final
Luke Steski 10  (5)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 6:30pm ET
Timothy Marin Final
Luke Godin (8)
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 22 -- 7:30pm AT
Paige Brewer Final
Rachel McLean (8)
Celia Evans Final
Sophie Blades (6)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 22 -- 4:00pm AT
Jack Higdon Final
Alan Fawcett (6)
Mark Strang Final
Zach Atherton (8)
Calan MacIsaac 11  Final
Isaiah Dalton (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Rocque To Play for Masters Playoff Berth

Rocque To Play for Masters Playoff Berth

Team Kelsey Rocque (photo: Anil Mungal) are through to the C-Side Qualifiers at the GSOC Masters in Oakville.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑