Curling Scores

W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Sep 30 -- 11:00am PT
Wang 2nd
Dennis  Watch Live Curling!
Jung 2nd
Jackson-Baier  Watch Live Curling!
Campbell 2nd
Ha  Watch Live Curling!
Kitazawa 2nd
Tabata  Watch Live Curling!
Jaeggi 2nd
Brown  Watch Live Curling!
Sturmay 2nd
Gim  Watch Live Curling!
Park 2nd
Hafeli
Ellis 2nd
Han
W: PointsBet Invitational
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Sep 30 -- 12:00pm ET
Einarson 9th
Lawes
Black Final
Homan 10  (8)
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Sep 30 -- 8:00am PT
Richard Final
Solberg (5) Watch Live Curling!
Kolomaya Final
Beck (5) Watch Live Curling!
Fenton Final
de Jong (EE) Watch Live Curling!
Orme Final
Park (8) Watch Live Curling!
Nobert Final
Belway (6) Watch Live Curling!
Lee Final
Kleibrink (6) Watch Live Curling!
Zou Final
Pierce (7)
Cseke Final
Berg (5)
M: PointsBet Invitational
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Sep 29 -- 4:30pm ET
Gushue Final
Wiebe (9)
Carruthers Final
Kleiter (10)
Sturmay Final
Dunstone (10)
McEwen Final
Bottcher (9)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Sat, Sep 30 -- 7:15pm EET
Hostmaelingen Final
Jermann (5)
Sik Final
Truksans (6)
Westerberg Final
Brunner (7)
D: Colorado Curling Cup
Lafayette, CO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Sep 30 -- 11:15am MT
Farr/Thur Final
Berg/Simo (4)
Bear/Olde 6th
Senn/Glea
Podo/Parr 6th
Smit/Kizl
Moor/Whee Final
Dana/Alla (4)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sat, Sep 30 -- 11:30am ET
Mathieu Final
Horton (8)
Hebert Final
Munroe (8)
Leduc Final
Michaud (5)
: Curlers Corner U20 Mens Junior Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Sep 30 -- 12:00pm MT
Elsenheimer 2nd
Wipf
Burton 2nd
Algot
Hiebert 2nd
Dunkle
M: Cargill Curling Training Centre MJCT Fall Spiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Sep 30 -- 11:00am CT
Olafson Final
Malo (7)
Freeman Final
Brenden (6)
McDonald Final
Campbell (6)
Graham Final
Sugden (6)
: Hack2House Alberta Curling Series U15
Beaumont, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Sep 30 -- 12:30pm MT
Smith 2nd
Landry
Kennedy 2nd
Whitbread
Bachek 2nd
McMillan
Bohning 2nd
Ferguson
: Booster Juice Alberta Curling Series U18
Beaumont, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Sep 30 -- 12:30pm MT
Kennedy 2nd
Morison
Wainman 2nd
Young
: HUB Insurance Alberta Curling Series U18
Beaumont, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Sep 30 -- 9:00am MT
Hlushak 13  Final
Hofstra (6)
Lawrence 13  Final
Landers (6)
: Curlers Corner U20 Womens Junior Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Sep 30 -- 12:00pm MT
McMahon 2nd
Shannon
Richards 2nd
Lind
Cook 2nd
Beaudry
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Sinclair wins 2019 Red Deer Curling Classic

Nov 15 - 18, 2019

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
Mountain Time (MT)

 
Final Ranking    
Team Prize (CDN) Points
1.   Jamie Sinclair $10,000  48.536 
2.   Brette Richards $7,000  35.593 
3.   Tori Koana $4,000  27.504 
3.   Corryn Brown $4,000  27.504 
5.   Kelsey Rocque $2,500  19.414 
5.   Min Ji Kim $2,500  19.414 
5.   Satsuki Fujisawa $2,500  19.414 
5.   Chelsea Carey $2,500  19.414 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: 1st: $10,000 2nd: $7,000 3/4: $4,000 5-8: $2,500
Event Purse: $35,000
Entry Fee: $1,000 CDN
Website:
http://www.reddeercurling.ca/
 
Location
Red Deer, Alberta
 
Contact
Lori
E: RDClassic@reddeercurling.ca

Curling Scores

W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Sep 30 -- 11:00am PT
Wang 2nd
Dennis  Watch Live Curling!
Jung 2nd
Jackson-Baier  Watch Live Curling!
Campbell 2nd
Ha  Watch Live Curling!
Kitazawa 2nd
Tabata  Watch Live Curling!
Jaeggi 2nd
Brown  Watch Live Curling!
Sturmay 2nd
Gim  Watch Live Curling!
Park 2nd
Hafeli
Ellis 2nd
Han
W: PointsBet Invitational
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Sep 30 -- 12:00pm ET
Einarson 9th
Lawes
Black Final
Homan 10  (8)
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Sep 30 -- 8:00am PT
Richard Final
Solberg (5) Watch Live Curling!
Kolomaya Final
Beck (5) Watch Live Curling!
Fenton Final
de Jong (EE) Watch Live Curling!
Orme Final
Park (8) Watch Live Curling!
Nobert Final
Belway (6) Watch Live Curling!
Lee Final
Kleibrink (6) Watch Live Curling!
Zou Final
Pierce (7)
Cseke Final
Berg (5)
M: PointsBet Invitational
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Sep 29 -- 4:30pm ET
Gushue Final
Wiebe (9)
Carruthers Final
Kleiter (10)
Sturmay Final
Dunstone (10)
McEwen Final
Bottcher (9)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Sat, Sep 30 -- 7:15pm EET
Hostmaelingen Final
Jermann (5)
Sik Final
Truksans (6)
Westerberg Final
Brunner (7)
D: Colorado Curling Cup
Lafayette, CO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Sep 30 -- 11:15am MT
Farr/Thur Final
Berg/Simo (4)
Bear/Olde 6th
Senn/Glea
Podo/Parr 6th
Smit/Kizl
Moor/Whee Final
Dana/Alla (4)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sat, Sep 30 -- 11:30am ET
Mathieu Final
Horton (8)
Hebert Final
Munroe (8)
Leduc Final
Michaud (5)
: Curlers Corner U20 Mens Junior Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Sep 30 -- 12:00pm MT
Elsenheimer 2nd
Wipf
Burton 2nd
Algot
Hiebert 2nd
Dunkle
M: Cargill Curling Training Centre MJCT Fall Spiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Sep 30 -- 11:00am CT
Olafson Final
Malo (7)
Freeman Final
Brenden (6)
McDonald Final
Campbell (6)
Graham Final
Sugden (6)
: Hack2House Alberta Curling Series U15
Beaumont, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Sep 30 -- 12:30pm MT
Smith 2nd
Landry
Kennedy 2nd
Whitbread
Bachek 2nd
McMillan
Bohning 2nd
Ferguson
: Booster Juice Alberta Curling Series U18
Beaumont, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Sep 30 -- 12:30pm MT
Kennedy 2nd
Morison
Wainman 2nd
Young
: HUB Insurance Alberta Curling Series U18
Beaumont, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Sep 30 -- 9:00am MT
Hlushak 13  Final
Hofstra (6)
Lawrence 13  Final
Landers (6)
: Curlers Corner U20 Womens Junior Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Sep 30 -- 12:00pm MT
McMahon 2nd
Shannon
Richards 2nd
Lind
Cook 2nd
Beaudry
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Whyte Caps Canada Tour with Shorty Jenkins Title Win

Whyte Caps Canada Tour with Shorty Jenkins Title Win

Victory over Sweden's six-time world champions capped a stunning run of form for Team Whyte as they claimed the prestigious AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic title in Cornwall, Ontario to complete this season's impressive first tour of Canada.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑