[[4:1.5225]] Barbezat2-3 at 2017 CCT EURONICS European Masters

Curling Scores

M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Tue, Oct 4 -- 6:30pm ET
Carruthers Final
Schwaller (8)
Edin Final
Mouat (7)
Brunner Final
Dropkin (7)
Dunstone Final
Whyte (EE)
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Oct 4 -- 3:00pm ET
Lawes Final
Keiser (8)
Tirinzoni Final
Carey (6)
Gim Final
Jentsch (7)
Hasselborg Final
Peterson (7)
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Oct 2 -- 8:30am NT
Locke Final
Hill (4)
Strong Final
Curtis (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Oct 1 -- 1:30pm NT
O'Leary Final
Feltham (8)
Thomas Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
Smith (8)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm EET
Bryce Final
Gosgens (8)
Walstad Final
Huerlimann (1)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Barbezat2-3 at 2017 CCT EURONICS European Masters

Apr 19 - 22, 2017

Biel, Switzerland
Games: 6  
Record: 2W - 4L  
PF/G: 7.38  
PA/G: 7.38  
Hammer Efficiency: 0.29  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.25  

 
Melanie Barbezat (Biel, SUI) finished 2-3 in the 6 team
CCT EURONICS European Masters qualifying round, held April 19 - 22, 2017 in , . In their opening game, Barbezat lost 7-5 to Anna Kubeskova (Prague, CZE), then responded with a 8-4 win over Andrea Schoepp (Garmisch, GER). Barbezat went on to lose 6-4 against Karla Thompson (Kamloops, BC). Barbezat lost 7-2 to Alina Paetz (Zurich, SUI) where Barbezat responded with a 7-1 win over Hannah Fleming (Lockerbie, SCO) in their final qualifying round match.
 
Barbezat earned 1.523 world rankings points for their Top 4 finish in the CCT EURONICS European Masters. For week 36 of the event schedule, Barbezat did not improve upon their best events, remaining at 84th place on the World Ranking Standings with 67.421 total points. Barbezat ranks 71st overall on the Year-to-Date rankings with 50.941 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Tue, Oct 4 -- 6:30pm ET
Carruthers Final
Schwaller (8)
Edin Final
Mouat (7)
Brunner Final
Dropkin (7)
Dunstone Final
Whyte (EE)
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Oct 4 -- 3:00pm ET
Lawes Final
Keiser (8)
Tirinzoni Final
Carey (6)
Gim Final
Jentsch (7)
Hasselborg Final
Peterson (7)
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Oct 2 -- 8:30am NT
Locke Final
Hill (4)
Strong Final
Curtis (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Oct 1 -- 1:30pm NT
O'Leary Final
Feltham (8)
Thomas Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
Smith (8)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm EET
Bryce Final
Gosgens (8)
Walstad Final
Huerlimann (1)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
BOOST National underway in North Bay

BOOST National underway in North Bay

On the opening day of the BOOST National (Photo: Anil Mungal, GSOC), teams were put to the test as new lineups and returning squads hit the ice for the first Grand Slam event of the season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑