World Curling Report

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted 7th
Anderson
Englot Final
Barber (8)
Mitchell 7th
Ackerman
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Ogg Final
Beaudry (8)
Jensen Final
Terrick (7)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

WCT Uiseong International Curling Cup -- Round-Robin

Sep 30 - Oct 3, 2019
Pool A
Scott McDonald
Kingston, ON
0.750  1-1  1-0  1-0  0-0  0-0 
Matt Dunstone
Regina , SK
0.500  2-2  0-0  1-2  0-0  0-1 
SooHyuk Kim
Seoul, KOR
0.500  1-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Jongduk Park
Gangwon, KOR
0.500  0-1  1-1  1-1  1-0  0-0 
Thomas Ulsrud
Oppdal, NOR
0.250  0-0  1-2  0-1  0-0  0-0 
Pool B
Mike McEwen
Winnipeg, MB
1.000  1-0  2-0  1-0  0-0  0-0 
John Shuster
Duluth, USA
0.750  0-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
Glenn Howard
Penetanguishene , ON
0.500  2-1  0-1  1-0  0-0  1-0 
Joel Retornaz
Pinerolo, ITA
0.250  1-1  0-1  1-2  0-1  1-0 
Chang-Min Kim
Uiseong, KOR
0.000  0-1  0-2  0-1  0-1  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Sun, Sep 29, 19 06:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Glenn Howard John Shuster 3-5    Final (8)
B Joel Retornaz Chang-Min Kim 5-4    Final (EE)
C Matt Dunstone Scott McDonald 4-5    Final (8)
D SooHyuk Kim Jongduk Park 7-6    Final (8)
Mon, Sep 30, 19 02:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Scott McDonald Jongduk Park 3-1    Final (7)
B Matt Dunstone Thomas Ulsrud 6-5    Final (8)
C John Shuster Chang-Min Kim 8-4    Final (8)
D Glenn Howard Mike McEwen 1-8    Final (6)
Mon, Sep 30, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mike McEwen Joel Retornaz 6-5    Final (8)
B Glenn Howard Chang-Min Kim 7-4    Final (7)
C Thomas Ulsrud SooHyuk Kim 3-6    Final (8)
D Matt Dunstone Jongduk Park 8-9    Final (EE)
Tue, Oct 1, 19 02:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A John Shuster Mike McEwen 2-4    Final (7)
B Matt Dunstone SooHyuk Kim 9-4    Final (6)
C Thomas Ulsrud Scott McDonald 7-5    Final (8)
D Glenn Howard Joel Retornaz 8-7    Final (EE)
Tue, Oct 1, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Mike McEwen Chang-Min Kim 9-3    Final (6)
Tue, Oct 1, 19 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Thomas Ulsrud Jongduk Park 1-7    Final (4)
B Scott McDonald SooHyuk Kim 5-3    Final (7)
D John Shuster Joel Retornaz 6-1    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted 7th
Anderson
Englot Final
Barber (8)
Mitchell 7th
Ackerman
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Ogg Final
Beaudry (8)
Jensen Final
Terrick (7)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

A welcome back to curling in Ontario as Jennifer Jones and Brent Laing (Photo: Curling Canada/Rob Blanchard Photography), John Epping and Lisa Weagle highlight entries into the Cameron's Brewing Mixed Doubles, the first of four events playing in Kitchener-Waterloo to start the season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑