World Curling Report

Curling Scores

W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges 2nd
Verreault
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 26 -- 10:00am CT
Tisdale 3rd
Williamson
Holland 3rd
Fleming
Selzer 3rd
Schneider
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 8:00pm ET
Fournier Final
Bedard (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PG1v2 -- Sat, Jan 25 -- 6:30pm MT
Walker Final
Rocque (8)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Jones Final
Brothers (10)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Comeau Final
Quillian (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik 4th
Gallacher
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer 4th
Bryce
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Dumfries Challenger Series -- Round-Robin

Dec 12 - 15, 2019
Pool A
Glen Muirhead
Perth, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lucien Lottenbach
Zug, SUI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
James Craik
Forfar, SCO
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Andrew Reed
Cambridge, ENG
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Bill Turner
Dumfries, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Ross Whyte
Stirling, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Simon Gempeler
Adelboden, SUI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Martins Truksans
Riga, LAT
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Orrin Carson
Dumfries, SCO
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Graham Sloan
Dumfries, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Cameron Bryce
Stirling, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hamish Gallacher
Dumfries, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jan Hess
Zug, SUI
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Luke Carson
Stirling, SCO
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cameron McNay
Dumfries, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Dec 12, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Ross Whyte Orrin Carson 7-3    Final (7)
D Graham Sloan Martins Truksans 8-9    Final (EE)
Thu, Dec 12, 19 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Cameron Bryce Cameron McNay 6-5    Final (8)
C Jan Hess Luke Carson 6-3    Final (7)
E Lucien Lottenbach Bill Turner 9-1    Final (5)
F Andrew Reed James Craik 1-5    Final (8)
Fri, Dec 13, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
D Orrin Carson Graham Sloan 7-6    Final (8)
E Martins Truksans Simon Gempeler 4-6    Final (7)
Fri, Dec 13, 19 12:15 PM
Sheet Team Team Score    End
A Luke Carson Cameron Bryce 3-8    Final (7)
B Jan Hess Hamish Gallacher 5-6    Final (8)
C Bill Turner James Craik 2-6    Final (7)
E Glen Muirhead Andrew Reed 6-3    Final (6)
Fri, Dec 13, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B Orrin Carson Simon Gempeler 1-5    Final (6)
C Ross Whyte Graham Sloan 9-1    Final (5)
Fri, Dec 13, 19 06:45 PM
Sheet Team Team Score    End
B Lucien Lottenbach Glen Muirhead 5-8    Final (8)
C Cameron Bryce Hamish Gallacher 6-2    Final (7)
D Andrew Reed Bill Turner 6-0    Final (5)
E Luke Carson Cameron McNay 5-4    Final (8)
Sat, Dec 14, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Ross Whyte Martins Truksans 7-1    Final (5)
E Simon Gempeler Graham Sloan 7-1    Final (6)
Sat, Dec 14, 19 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jan Hess Cameron McNay 7-5    Final (8)
C Andrew Reed Lucien Lottenbach 1-5    Final (4)
D Hamish Gallacher Luke Carson 9-7    Final (8)
E James Craik Glen Muirhead 7-9    Final (EE)
Sat, Dec 14, 19 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
D Simon Gempeler Ross Whyte 1-5    Final (5)
E Martins Truksans Orrin Carson 6-3    Final (8)
Sat, Dec 14, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
B James Craik Lucien Lottenbach 3-4    Final (EE)
C Hamish Gallacher Cameron McNay 8-1    Final (5)
D Cameron Bryce Jan Hess 5-7    Final (8)
F Glen Muirhead Bill Turner 8-0    Final (4)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges 2nd
Verreault
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 26 -- 10:00am CT
Tisdale 3rd
Williamson
Holland 3rd
Fleming
Selzer 3rd
Schneider
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 8:00pm ET
Fournier Final
Bedard (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PG1v2 -- Sat, Jan 25 -- 6:30pm MT
Walker Final
Rocque (8)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Jones Final
Brothers (10)
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AT
Comeau Final
Quillian (10)
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik 4th
Gallacher
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer 4th
Bryce
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑