World Curling Report

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted 5th
Anderson
Englot 6th
Barber
Mitchell 5th
Ackerman
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Ogg 8th
Beaudry
Jensen Final
Terrick (7)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Prestige Hotels & Resorts Curling Classic -- Round-Robin

Oct 3 - 6, 2019
Pool A
Chelsea Carey
Calgary, AB
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sarah Wark
Abbotsford, BC
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Morgayne Eby
Vernon, BC
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brette Richards
Kelowna, BC
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Miki Hayashi
Sapporo, JPN
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mariah Coloumbe
Victoria, BC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Kelsey Rocque
Edmonton, AB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alina Kovaleva
Saint-Petersburg , RUS
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Karla Thompson
Kamloops, BC
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kim Slattery
Vernon, BC
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sarah Daniels
Delta, BC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Corryn Brown
Kamloops, BC
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Daniela Jentsch
Fuessen, GER
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cheryl Bernard
Calgary, AB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dailene Pewarchuk
Victoria, BC
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Diane Gushulak
Vancouver , BC
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kayte Gyles
New Westminster, BC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Oct 3, 19 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Sarah Daniels Alina Kovaleva 4-5    Final (8)
2 Karla Thompson Kelsey Rocque 1-9    Final (6)
3 Brette Richards Chelsea Carey 8-3    Final (6)
4 Mariah Coloumbe Miki Hayashi 6-7    Final (8)
5 Morgayne Eby Sarah Wark 3-6    Final (7)
Thu, Oct 3, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Diane Gushulak Daniela Jentsch 3-7    Final (6)
2 Corryn Brown Cheryl Bernard 3-5    Final (7)
3 Kayte Gyles Dailene Pewarchuk 4-5    Final (8)
Fri, Oct 4, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Kim Slattery Karla Thompson 2-5    Final (7)
2 Sarah Wark Chelsea Carey 4-5    Final (8)
3 Morgayne Eby Miki Hayashi 8-2    Final (6)
4 Sarah Daniels Kelsey Rocque 1-8    Final (5)
5 Mariah Coloumbe Brette Richards 5-12    Final (7)
Fri, Oct 4, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Diane Gushulak Cheryl Bernard 3-9    Final (6)
6 Daniela Jentsch Kayte Gyles 8-3    Final (8)
7 Corryn Brown Dailene Pewarchuk 7-5    Final (8)
Fri, Oct 4, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mariah Coloumbe Sarah Wark 4-7    Final (7)
2 Miki Hayashi Brette Richards 3-8    Final (7)
3 Kelsey Rocque Alina Kovaleva 5-2    Final (8)
6 Chelsea Carey Morgayne Eby 7-4    Final (7)
5 Sarah Daniels Kim Slattery 4-6    Final (7)
Fri, Oct 4, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Diane Gushulak Dailene Pewarchuk 2-9    Final (6)
5 Corryn Brown Kayte Gyles 8-2    Final (7)
7 Cheryl Bernard Daniela Jentsch 4-5    Final (8)
Sat, Oct 5, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Brette Richards Morgayne Eby 6-8    Final (8)
2 Kim Slattery Alina Kovaleva 4-8    Final (8)
3 Sarah Daniels Karla Thompson 2-8    Final (7)
4 Mariah Coloumbe Chelsea Carey 2-10    Final (6)
6 Miki Hayashi Sarah Wark 4-7    Final (7)
Sat, Oct 5, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Kayte Gyles Cheryl Bernard 4-7    Final (7)
2 Dailene Pewarchuk Daniela Jentsch 2-9    Final (4)
3 Diane Gushulak Corryn Brown 5-6    Final (EE)
Sat, Oct 5, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Chelsea Carey Miki Hayashi 11-0    Final (4)
2 Mariah Coloumbe Morgayne Eby 7-8    Final (EE)
4 Brette Richards Sarah Wark 4-5    Final (8)
7 Kim Slattery Kelsey Rocque 4-6    Final (8)
5 Karla Thompson Alina Kovaleva 2-8    Final (7)
Sat, Oct 5, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Diane Gushulak Kayte Gyles 8-4    Final (7)
4 Daniela Jentsch Corryn Brown 3-5    Final (7)
6 Cheryl Bernard Dailene Pewarchuk 5-10    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted 5th
Anderson
Englot 6th
Barber
Mitchell 5th
Ackerman
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Ogg 8th
Beaudry
Jensen Final
Terrick (7)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

A welcome back to curling in Ontario as Jennifer Jones and Brent Laing (Photo: Curling Canada/Rob Blanchard Photography), John Epping and Lisa Weagle highlight entries into the Cameron's Brewing Mixed Doubles, the first of four events playing in Kitchener-Waterloo to start the season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑