USER:: Korean Curling Championships

Curling Scores

M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin Final
Glenn Howard (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Samantha Gevers Final
Emily Ogg (7)
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Jordon McDonald Final
Jace Freeman (8)
: Red Deer Servus U18 Men
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 1:00pm MT
Kenan Wipf Final
Ben Kiist (8)
Cortland Sonnenberg Final
Wyatt Wright (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Korean Curling Championships -- Round-Robin

Nov 19 - 23, 2020
EunJung Kim
Uiseong, KOR
1.000  3-0  3-0  0-0  0-0  0-0 
Min Ji Kim
Chuncheon, KOR
0.833  3-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
Un-Chi Gim
Gyeonggido, KOR
0.667  3-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Min-Ji Um
Jeonbukdo, KOR
0.500  3-2  0-1  1-0  1-0  0-0 
Eun Chae Lee
Uiseong, KOR
0.333  1-0  1-4  1-0  0-0  0-0 
Ji Soo Kim
Song-Hyun, KOR
0.167  1-2  0-3  0-2  0-0  0-1 
Min Seo Kim
BongMyung, KOR
0.000  0-1  0-5  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Nov 19, 20 02:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Eun Chae Lee Min Ji Kim 1-12    Final (7)
2 Un-Chi Gim Min-Ji Um 8-4    Final (9)
4 Min Seo Kim Ji Soo Kim 2-13    Final (8)
Thu, Nov 19, 20 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Ji Soo Kim Un-Chi Gim 7-9    Final (10)
2 EunJung Kim Min Ji Kim 7-3    Final (9)
3 Eun Chae Lee Min Seo Kim 8-4    Final (9)
Fri, Nov 20, 20 02:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Min-Ji Um Min Seo Kim 11-2    Final (7)
3 EunJung Kim Un-Chi Gim 7-5    Final (10)
4 Ji Soo Kim Min Ji Kim 6-10    Final (9)
Fri, Nov 20, 20 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Min Ji Kim Min Seo Kim 9-1    Final (6)
3 Min-Ji Um Ji Soo Kim 6-5    Final (EE)
4 EunJung Kim Eun Chae Lee 7-4    Final (9)
Sat, Nov 21, 20 02:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Min-Ji Um Eun Chae Lee 8-4    Final (9)
2 EunJung Kim Ji Soo Kim 10-4    Final (8)
3 Min Ji Kim Un-Chi Gim 7-5    Final (10)
Sat, Nov 21, 20 05:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Min Seo Kim Un-Chi Gim 0-11    Final (7)
3 Ji Soo Kim Eun Chae Lee 6-7    Final (10)
4 Min-Ji Um EunJung Kim 5-9    Final (9)
Sun, Nov 22, 20 02:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Min Seo Kim EunJung Kim 3-9    Final (8)
3 Min Ji Kim Min-Ji Um 9-3    Final (8)
4 Un-Chi Gim Eun Chae Lee 14-1    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin Final
Glenn Howard (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Samantha Gevers Final
Emily Ogg (7)
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Jordon McDonald Final
Jace Freeman (8)
: Red Deer Servus U18 Men
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 1:00pm MT
Kenan Wipf Final
Ben Kiist (8)
Cortland Sonnenberg Final
Wyatt Wright (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Hasselborg Prevails Over Jones on GSOC Masters B-Side

Hasselborg Prevails Over Jones on GSOC Masters B-Side

After dropping their first game, Sweden's Anna Hasselborg (photo: Jeffrey Au) responded with a 7-5 win over Canada's Jennifer Jones.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑