World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Mon, Nov 18 -- 8:00am CET
ENG Final
SWE (9)
ITA 10  Final
GER (7)
DEN Final
NOR (10)
RUS Final
SUI 10  (9)
NED Final
SCO (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Richard Final
Sturmay (8)
Ruohonen Final
Gempeler (8)
Hess Final
Tardi (EE)
Whyte Final
Howard (7)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Skrlik Final
Kim (7)
Richards 10  Final
Stubbs (4)
Silvernagle Final
Fujisawa 10  (6)
Brown Final
Vaughan (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER 3rd
CZE
SCO 3rd
SUI
LAT 3rd
SWE
NOR 3rd
EST
RUS 3rd
DEN
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Carruthers wins 2014 StuSells Toronto Tankard

Oct 10 - 13, 2014

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Mon, Oct 13 -- 5:00pm ET
Jacobs Final
Carruthers (7)
Eastern Time (ET)

 
Final Ranking Prize  Points 
Team Prize (CDN) Points
1.   Reid Carruthers $15,000  35.000 
2.   Brad Jacobs $8,000  25.000 
3.   Rob Rumfeldt $5,000  20.000 
4.   Glenn Howard $5,000  20.000 
5.   Peter Corner $3,000  15.000 
6.   Brad Gushue $3,000  15.000 
7.   Chad Stevens $3,000  15.000 
8.   John Shuster $3,000  15.000 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: 1st: $15,000 2nd: $8,000 3/4: $5,000 5-8: $3,000 Games take place at the High Park Club, no charge to spectators to come watch! http://www.highparkclub.com/
 
 
Location
High Park Club
100 Indian Road,
Toronto, Ontario, Canada
 
Contact
Manager
E: manager@highparkclub.com
P: (416) 536-8054

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Mon, Nov 18 -- 8:00am CET
ENG Final
SWE (9)
ITA 10  Final
GER (7)
DEN Final
NOR (10)
RUS Final
SUI 10  (9)
NED Final
SCO (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Richard Final
Sturmay (8)
Ruohonen Final
Gempeler (8)
Hess Final
Tardi (EE)
Whyte Final
Howard (7)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Skrlik Final
Kim (7)
Richards 10  Final
Stubbs (4)
Silvernagle Final
Fujisawa 10  (6)
Brown Final
Vaughan (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER 3rd
CZE
SCO 3rd
SUI
LAT 3rd
SWE
NOR 3rd
EST
RUS 3rd
DEN
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑