USER:: StuSells Toronto Tankard

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 7:00am ET
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

StuSells Toronto Tankard -- Round-Robin

Oct 10 - 13, 2014
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Julie Hastings
, ON
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Lauren Mann
Montreal , QC
1.000  2-0  2-0  1-0  0-0  0-0 
Sherry Middaugh
, ON
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Jacqueline Harrison
, ON
0.750  1-0  2-1  0-0  0-0  0-0 
Erin Morrissey
, ON
0.750  1-0  2-1  1-1  0-0  1-0 
Megan Balsdon
Toronto, ON
0.500  1-2  1-0  0-2  0-0  0-0 
Clancy Grandy
, ON
0.500  2-2  0-0  1-2  1-0  0-0 
Danielle Inglis
Ottawa, ON
0.500  1-1  1-1  2-0  0-0  0-0 
Chantal Lalonde
, ON
0.500  0-1  2-1  0-1  0-0  0-0 
Heather Smith
, NS
0.500  0-0  2-2  1-1  0-0  0-1 
Erika Brown
Madison, WI
0.250  0-2  1-1  1-0  0-0  0-0 
Brit O'Neill
Ottawa, ON
0.250  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Samantha Peters
, ON
0.250  1-1  0-2  1-0  0-0  0-0 
Rhonda Varnes
, ON
0.250  0-2  1-1  1-0  0-0  0-0 
Allison Flaxey
, ON
0.000  0-1  0-3  0-1  0-1  0-0 
Susan McKnight
, ON
0.000  0-3  0-1  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 10, 14 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
4 Jacqueline Harrison Samantha Peters 7-1    Final (6)
Fri, Oct 10, 14 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Sherry Middaugh Erika Brown 9-5    Final (7)
Fri, Oct 10, 14 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Jacqueline Harrison Susan McKnight 8-1    Final (6)
Fri, Oct 10, 14 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Sherry Middaugh Rhonda Varnes 8-5    Final (7)
2 Chantal Lalonde Heather Smith 5-7    Final (8)
5 Julie Hastings Samantha Peters 8-2    Final (6)
Sat, Oct 11, 14 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Clancy Grandy Danielle Inglis 4-5    Final (8)
Sat, Oct 11, 14 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Sherry Middaugh Heather Smith 9-5    Final (7)
4 Erin Morrissey Allison Flaxey 7-6    Final (EE)
5 Lauren Mann Susan McKnight 6-5    Final (8)
Sat, Oct 11, 14 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Clancy Grandy Erika Brown 4-5    Final (8)
5 Megan Balsdon Rhonda Varnes 4-5    Final (8)
Sat, Oct 11, 14 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Chantal Lalonde Danielle Inglis 4-5    Final (8)
4 Lauren Mann Brit O'Neill 8-3    Final (7)
Sat, Oct 11, 14 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Erin Morrissey Susan McKnight 7-5    Final (8)
2 Julie Hastings Allison Flaxey 6-1    Final (7)
4 Megan Balsdon Heather Smith 6-7    Final (8)
Sun, Oct 12, 14 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
4 Julie Hastings Susan McKnight 10-5    Final (7)
3 Jacqueline Harrison Brit O'Neill 3-6    Final (7)
Sun, Oct 12, 14 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Lauren Mann Allison Flaxey 8-2    Final (6)
4 Chantal Lalonde Rhonda Varnes 7-2    Final (7)
Sun, Oct 12, 14 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Julie Hastings Brit O'Neill 7-5    Final (7)
2 Erin Morrissey Samantha Peters 5-6    Final (8)
Sun, Oct 12, 14 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Megan Balsdon Erika Brown 7-4    Final (7)
4 Sherry Middaugh Danielle Inglis 7-5    Final (7)
5 Clancy Grandy Heather Smith 5-4    Final (EE)
Sun, Oct 12, 14 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Lauren Mann Samantha Peters 7-5    Final (8)
4 Erin Morrissey Brit O'Neill 9-2    Final (6)
5 Jacqueline Harrison Allison Flaxey 8-3    Final (6)
Sun, Oct 12, 14 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Megan Balsdon Danielle Inglis 5-2    Final (7)
2 Chantal Lalonde Erika Brown 8-4    Final (7)
4 Clancy Grandy Rhonda Varnes 5-2    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 8:00am AT
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Grassie realistic about Pre-Trials chances in Liverpool

Grassie realistic about Pre-Trials chances in Liverpool

Sean Grassie (photo: Claudette Bockstael, Curling Canada) knows what people think his chances are of winning a chance to compete in the Canadian Curling Trials in Saskatoon.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑