Curling Scores

M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Tue, Oct 4 -- 6:30pm ET
Carruthers Final
Schwaller (8)
Edin Final
Mouat (7)
Brunner Final
Dropkin (7)
Dunstone Final
Whyte (EE)
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Oct 4 -- 3:00pm ET
Lawes Final
Keiser (8)
Tirinzoni Final
Carey (6)
Gim Final
Jentsch (7)
Hasselborg Final
Peterson (7)
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Oct 2 -- 8:30am NT
Locke Final
Hill (4)
Strong Final
Curtis (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Oct 1 -- 1:30pm NT
O'Leary Final
Feltham (8)
Thomas Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
Smith (8)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm EET
Bryce Final
Gosgens (8)
Walstad Final
Huerlimann (1)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Masters of Curling -- Round-Robin

Nov 14 - 16, 2008
Pool A
Randy Ferbey
Edmonton, AB
1.000  3-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Glenn Howard
Coldwater, ON
0.800  2-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
Kerry Burtnyk
Winnipeg, MB
0.600  0-2  3-0  2-0  2-0  0-0 
Craig Brown
Madison, USA
0.200  1-1  0-3  1-0  0-0  0-0 
Greg McAulay
Richmond, BC
0.200  1-2  0-2  0-1  0-0  0-1 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.200  0-2  1-2  0-3  0-0  0-1 
Pool B
Kevin Martin
Edmonton, AB
1.000  4-0  1-0  2-0  1-0  0-0 
Joel Jordison
Moose Jaw, SK
0.600  3-1  0-1  1-1  1-0  0-0 
Thomas Ulsrud
Oslo, NOR
0.600  3-0  0-2  0-1  0-0  0-1 
Bob Ursel
Kelowna, BC
0.400  0-1  2-2  1-0  0-0  0-0 
Shawn Adams
Halifax, NS
0.200  1-1  0-3  0-2  0-0  0-1 
Wayne Middaugh
Toronto, ON
0.200  0-1  1-3  1-1  0-0  0-0 
Pool C
Brad Gushue
St. John's, NL
0.800  3-1  1-0  2-0  0-0  0-0 
Reid Carruthers
Winnipeg, MB
0.600  3-1  0-1  1-0  0-0  0-0 
Jeff Stoughton
Winnipeg, MB
0.600  2-1  1-1  2-1  0-0  0-0 
Kevin Koe
Edmonton, AB
0.600  0-1  3-1  2-2  1-0  0-1 
Ralph Stoeckli
Basel, SUI
0.400  2-0  0-3  1-2  1-0  0-0 
Pat Simmons
Davidson, SK
0.000  0-1  0-4  0-3  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Nov 12, 08 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Randy Ferbey Kerry Burtnyk 8-2    Final (6)
2 Thomas Ulsrud Shawn Adams 5-2    Final (7)
3 Glenn Howard Craig Brown 8-2    Final (6)
4 Joel Jordison Kevin Martin 3-4    Final (8)
5 Kevin Koe Ralph Stoeckli 6-7    Final (EE)
Thu, Nov 13, 08 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Pat Simmons Jeff Stoughton 4-5    Final (8)
2 Bob Ursel Wayne Middaugh 6-5    Final (8)
3 Shawn Adams Joel Jordison 3-5    Final (7)
4 Greg McAulay Mike McEwen 3-5    Final (7)
5 Reid Carruthers Brad Gushue 2-7    Final (6)
Thu, Nov 13, 08 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Kevin Martin Thomas Ulsrud 6-3    Final (8)
2 Pat Simmons Ralph Stoeckli 5-8    Final (7)
3 Kevin Koe Jeff Stoughton 5-4    Final (8)
4 Randy Ferbey Craig Brown 8-1    Final (6)
5 Glenn Howard Kerry Burtnyk 7-2    Final (5)
Thu, Nov 13, 08 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Bob Ursel Joel Jordison 5-1    Final (6)
2 Kerry Burtnyk Mike McEwen 8-7    Final (EE)
3 Ralph Stoeckli Brad Gushue 4-8    Final (8)
4 Shawn Adams Wayne Middaugh 4-5    Final (7)
5 Craig Brown Greg McAulay 3-8    Final (6)
Thu, Nov 13, 08 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Kevin Koe Reid Carruthers 5-2    Final (5)
2 Glenn Howard Randy Ferbey 5-8    Final (7)
3 Bob Ursel Kevin Martin 2-5    Final (7)
4 Pat Simmons Brad Gushue 2-3    Final (7)
5 Wayne Middaugh Thomas Ulsrud 4-6    Final (7)
Fri, Nov 14, 08 10:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Kerry Burtnyk Greg McAulay 7-6    Final (EE)
2 Reid Carruthers Pat Simmons 8-4    Final (8)
3 Craig Brown Mike McEwen 5-4    Final (8)
4 Bob Ursel Thomas Ulsrud 4-9    Final (7)
5 Ralph Stoeckli Jeff Stoughton 4-5    Final (8)
Fri, Nov 14, 08 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Joel Jordison Wayne Middaugh 8-0    Final (4)
2 Kevin Koe Brad Gushue 3-4    Final (8)
3 Glenn Howard Greg McAulay 8-0    Final (3)
4 Kevin Martin Shawn Adams 7-6    Final (EE)
5 Randy Ferbey Mike McEwen 5-2    Final (7)
Fri, Nov 14, 08 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Bob Ursel Shawn Adams 4-7    Final (8)
2 Kerry Burtnyk Craig Brown 9-5    Final (8)
3 Thomas Ulsrud Joel Jordison 6-7    Final (EE)
4 Jeff Stoughton Reid Carruthers 3-5    Final (8)
5 Kevin Koe Pat Simmons 6-5    Final (EE)
Fri, Nov 14, 08 08:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Ralph Stoeckli Reid Carruthers 3-4    Final (8)
2 Glenn Howard Mike McEwen 4-3    Final (8)
3 Brad Gushue Jeff Stoughton 1-4    Final (7)
4 Randy Ferbey Greg McAulay 7-4    Final (7)
5 Wayne Middaugh Kevin Martin 2-6    Final (6)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Tue, Oct 4 -- 6:30pm ET
Carruthers Final
Schwaller (8)
Edin Final
Mouat (7)
Brunner Final
Dropkin (7)
Dunstone Final
Whyte (EE)
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Oct 4 -- 3:00pm ET
Lawes Final
Keiser (8)
Tirinzoni Final
Carey (6)
Gim Final
Jentsch (7)
Hasselborg Final
Peterson (7)
M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Ramsfjell Final
Edin (8)
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Tirinzoni Final
Ladouceur (8)
D: Hardline Open
Ottawa, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 5:00pm ET
Walker/Muyres Final
Dodds/Mouat (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm MT
Webb Final
Hartung (8) Watch Live Curling!
D: Qualico Mixed Doubles Classic
Canmore/Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 1:00pm MT
Albrecht/Wozniak Final
Peterman/Gallant (8) Watch Live Curling!
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Oct 2 -- 8:30am NT
Locke Final
Hill (4)
Strong Final
Curtis (4)
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Oct 1 -- 1:30pm NT
O'Leary Final
Feltham (8)
Thomas Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
Smith (8)
M: Tallinn Mens International Challenger
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm EET
Bryce Final
Gosgens (8)
Walstad Final
Huerlimann (1)
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:30pm ET
Menard Final
Asselin (8)
M: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 3:00pm CT
Wasylik Final
Chambers (5)
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 2 -- 12:00pm CT
Peterson Final
Ackland (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
BOOST National underway in North Bay

BOOST National underway in North Bay

On the opening day of the BOOST National (Photo: Anil Mungal, GSOC), teams were put to the test as new lineups and returning squads hit the ice for the first Grand Slam event of the season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑