Curling Scores

M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin 2nd
Glenn Howard  Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Jordon McDonald 8th
Cameron Olafson
Matt Bijl 8th
Jace Freeman
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Samantha Gevers Final
Emily Ogg (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Karlstad
Sweden

Player Photo
SKIP
Niklas
Edin

  Player Photo
Third
Oskar
Eriksson

  Player Photo
Second
Rasmus
Wrana

  Player Photo
Lead
Christoffer
Sundgren

 
Games: 60  
Record: 40W - 20L  
PF/G: 8.50  
PA/G: 5.38  
Hammer Efficiency: 0.52  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.68  
Steal Efficiency: 0.28  
Baden Masters Baden, Switzerland  
RESULT: DNQ Aug 23 - 25, 2019  
 Draw Team Game
  3 vs. Klossner (SUI) - WTR:209 W 6-2
  5 vs. Muskatewitz (GER) - WTR:92 W 6-2
  7 vs. Hess (SUI) - WTR:43 L 5-7
  9 vs. Ramsfjell (NOR) - WTR:75 W 8-6
  QF vs. Schnider (SUI) - WTR:77 W 9-3
  SF vs. Mouat (SCO) - WTR:4 W 6-2
  CF vs. Schwaller (SUI) - WTR:16 L 4-6
Swiss Cup Basel Basel, Switzerland  
RESULT: DNQ Oct 3 - 6, 2019  
 Draw Team Game
  3 vs. Kubeska (CZE) - WTR:290 W 9-1
  5 vs. Vez (ESP) - WTR:120 W 7-1
  7 vs. Muskatewitz (GER) - WTR:85 W 11-1
  9 vs. Paterson (SCO) - WTR:8 L 3-7
  10 vs. Mellemseter (NOR) - WTR:217 W 6-1
  11 vs. Schwaller (SUI) - WTR:11 L 2-4
  12 vs. Gempeler (SUI) - WTR:82 W 9-1
  QF vs. Muirhead (SCO) - WTR:21 W 4-2
  SF vs. Paterson (SCO) - WTR:8 L 3-7
  CF vs. Bryce (SCO) - WTR:36 W 6-3
Curling Masters Champery Champery, Switzerland  
RESULT: DNQ Oct 17 - 20, 2019  
 Draw Team Game
  1 vs. Retornaz (ITA) - WTR:53 L 6-8
  3 vs. Ramsfjell (NOR) - WTR:64 W 6-3
  7 vs. Reed (ENG) - WTR:173 W 9-2
  9 vs. Iseli (SUI) - WTR:254 W 10-1
  QF vs. Schwaller (SUI) - WTR:10 L 2-5
Masters North Bay, Ontario  
RESULT: DNQ Oct 22 - 27, 2019  
 Draw Team Game
  3 vs. McEwen (MB) - WTR:13 L 4-8
  5 vs. Gushue (NL) - WTR:10 L 2-6
  7 vs. Bottcher (AB) - WTR:6 L 3-4
  11 vs. Dunstone (SK) - WTR:11 W 6-5
Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1 Pictou County, Nova Scotia  
RESULT: DNQ Nov 5 - 10, 2019  
 Draw Team Game
  2 vs. Howard (ON) - WTR:14 L 2-5
  5 vs. Gushue (NL) - WTR:9 L 3-7
  8 vs. Epping (ON) - WTR:1 W 7-2
  12 vs. McDonald (ON) - WTR:13 W 4-3
  TB vs. Gunnlaugson (MB) - WTR:16 W 6-5
  QF vs. Gushue (NL) - WTR:9 L 3-4
Boost National Conception Bay South, Newfoundland / Labrador  
RESULT: DNQ Dec 10 - 15, 2019  
 Draw Team Game
  4 vs. Schwaller (SUI) - WTR:9 W 7-5
  6 vs. Matsumura (JPN) - WTR:17 W 7-4
  8 vs. Jacobs (NONT) - WTR:4 L 2-4
  13 vs. Bottcher (AB) - WTR:3 W 6-1
  QF vs. McEwen (MB) - WTR:11 W 5-2
  SF vs. Mouat (SCO) - WTR:6 W 7-4
  CF vs. Jacobs (NONT) - WTR:4 L 1-3
Karuizawa International Karuizawa, Japan  
RESULT: DNQ Dec 19 - 22, 2019  
 Draw Team Game
  2 vs. Takeda (JPN) - WTR:189 W 5-2
  4 vs. Matsumura (JPN) - WTR:18 L 3-6
  6 vs. Usui (JPN) - WTR:126 W 10-0
  10 vs. Ogihara (JPN) - WTR:199 W 10-3
  QF vs. Yamaguchi (JPN) - WTR:54 W 6-2
  SF vs. Shuster (USA) - WTR:23 W 7-6
  CF vs. Matsumura (JPN) - WTR:18 L 4-7
Meridian Canadian Open Yorkton, Saskatchewan  
RESULT: DNQ Jan 14 - 19, 2020  
 Draw Team Game
  3 vs. Dunstone (SK) - WTR:13 L 4-10
  7 vs. Mouat (SCO) - WTR:3 L 3-4
  9 vs. Howard (ON) - WTR:20 L 1-4

Curling Scores

M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin 2nd
Glenn Howard  Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Jordon McDonald 8th
Cameron Olafson
Matt Bijl 8th
Jace Freeman
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Samantha Gevers Final
Emily Ogg (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Koe wins IG Wealth Management Western Showdown

Koe wins IG Wealth Management Western Showdown

Kevin Koe (Calgary, AB) wins the IG Wealth Management Western Showdown, defeating Brad Jacobs (Sault Ste Marie, NONT) 8-1 at the Swift Current Curling Club in Swift Current, Canada.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑