Forums Menu

User: 
Pass:  

World Curling Report

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 2:00am ET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Nov 8 -- 10:00pm ET
JPN Final
CHN 10  (8)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
St. Denis Final
Krell (8)
Camm Final
Stewart (8)
Heggestad Final
Cochrane (8)
Ferris Final
Kennerknecht (4)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CurlingZone : Powered by vBulletin>
<smallfont><b><a href=CurlingZone > Chat Forums > General Curling Chat > Rock Talk > Doubles Pairs

Disclaimer: CurlingZone does not represent or endorse the accuracy or reliability of any Content posted on any Forums area and you acknowledge that any reliance upon such Content shall be at your sole risk. Any Content placed on any Forums area by users and anonymous posters are the views of the user posting the statement, and do not represent the views of CurlingZone or our partners, advertisers or sponsors. By posting anonymously, you are allowing your IP address to be displayed for identification purposes. CurlingZone reserves the right to remove any post at its discretion without warning or explanation.
  Last Thread   Next Thread
Author
Thread Post New Thread   Post A Reply
10-01-19 07:56PM
nelski is offline Click Here to See the Profile for nelski Click here to Send nelski a Private Message Find more posts by nelski Add nelski to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
nelski
Super Rockchucker

 

Registered: Oct 2004
Location: Hill Bottom Corner
Posts: 1803

Doubles Pairs

The redundancy thread!

In the Brampton cup, Patrick Jensen with Clancy Grandy downed the Desjardins! Jensen doesn't seem to be on a men's four's team this year after playing high level 2nd for years. Will watch for that.

Kira Brunton (Sudbury) got paired up with John Morris in a doubles event in Denver. Runner up! I have not followed Brunton.

__________________
Pushin' back from the hack.

Report this post to a moderator | IP: Logged

10-06-19 09:11PM
nelski is offline Click Here to See the Profile for nelski Click here to Send nelski a Private Message Find more posts by nelski Add nelski to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
nelski
Super Rockchucker

 

Registered: Oct 2004
Location: Hill Bottom Corner
Posts: 1803

Oops. There she is.
Kira Brunton just won Stu Sells!

__________________
Pushin' back from the hack.

Report this post to a moderator | IP: Logged

11-03-19 05:51PM
nelski is offline Click Here to See the Profile for nelski Click here to Send nelski a Private Message Find more posts by nelski Add nelski to your buddy list Edit/Delete Message Reply w/Quote
nelski
Super Rockchucker

 

Registered: Oct 2004
Location: Hill Bottom Corner
Posts: 1803

Another Pair

So, strong stuff from SKs Jolene Campbell who is the one with free agent Morris this time, down in Madison. 4point come-back in an EE. Grandy Janssen also pushed through to the fours in this world class field. I like seeing consistency in this version of our sport. All four US teams who qualified, ended their run there. Chemistry plus talent.

__________________
Pushin' back from the hack.

Report this post to a moderator | IP: Logged

All times are GMT. The time now is . Post New Thread   Post A Reply
  Last Thread   Next Thread
Show Printable Version | Email this Page | Subscribe to thisThread

Forum Jump:
Rate This Thread:

Forum Rules:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts
HTML code is OFF
vB code is ON
Smilies are ON
[IMG] code is ON
 

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 2:00am ET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Nov 8 -- 10:00pm ET
JPN Final
CHN 10  (8)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
St. Denis Final
Krell (8)
Camm Final
Stewart (8)
Heggestad Final
Cochrane (8)
Ferris Final
Kennerknecht (4)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑