Curling Scores

W: Euro Super Series
Stirling, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Aug 19 -- 12:30pm GMT
Morrison 8th
Keiser
Jentsch 8th
Farmer
M: Baden Masters
Baden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Aug 19 -- 1:00pm CET
Iseli 5th
Gosgens
Mouat 5th
Schwaller
Waddell 5th
Flasch
Retornaz 5th
Hostmaelingen
M: Wakkanai Midori Challenge Cup
Hokkaido, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Aug 19 -- 1:40am ET
Ishimura Final
Iida (7)
Maeda Final
Abe (7)
Morozumi Final
Sato (7)
Hirata Final
Noguchi (8)
Get Your Free Meals!
W: Wakkanai Midori Challenge Cup
Wakkanai, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Aug 18 -- 10:20pm ET
Kitazawa Final
Sasaki (8)
Yamamoto Final
Minami (8)
Miura  
Tabata  
Yoshimura 10  Final
Kanai (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Steep2-3 at 2020 Stu Sells Toronto Tankard

Oct 9 - 12, 2020

Seaforth, Ontario
Player Photo
SKIP
Sam
Steep

  Player Photo
Third
Thomas
Ryan

  Player Photo
Second
Oliver
Campbell

  No Photo
Lead
Doug
Thomson

 
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 7.88  
PA/G: 7.88  
Hammer Efficiency: 0.46  
Steal Defense: 0.14  
Force Efficiency: 0.36  
Steal Efficiency: 0.26  

 
Sam Steep (Seaforth, ON) finished 2-3 in the 24 team
Stu Sells Toronto Tankard qualifying round, held October 9 - 12, 2020 at the K-W Granite Club in Waterloo, Canada. In their opening game, Steep lost 8-3 to John Epping (Toronto, ON), then responded with a 8-1 win over Brandon Tippin (Brantford, ON). Steep went on to lose 9-4 against Jason Camm (Ottawa, ON). Steep responded with a 6-1 win over Rylan Hartley (Brantford, ON). Steep went on to lose 7-5 against Glenn Howard (Penetanguishene, ON) in their final qualifying round match.
 
. For week 8 of the event schedule, Steep did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Steep ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Euro Super Series
Stirling, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Aug 19 -- 12:30pm GMT
Morrison 8th
Keiser
Jentsch 8th
Farmer
M: Baden Masters
Baden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Aug 19 -- 1:00pm CET
Iseli 5th
Gosgens
Mouat 5th
Schwaller
Waddell 5th
Flasch
Retornaz 5th
Hostmaelingen
M: Wakkanai Midori Challenge Cup
Hokkaido, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Aug 19 -- 7:40am CET
Ishimura Final
Iida (7)
Maeda Final
Abe (7)
Morozumi Final
Sato (7)
Hirata Final
Noguchi (8)
W: Wakkanai Midori Challenge Cup
Wakkanai, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Aug 19 -- 4:20am CET
Kitazawa Final
Sasaki (8)
Yamamoto Final
Minami (8)
Miura  
Tabata  
Yoshimura 10  Final
Kanai (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑