[[9:2.5985]] Brundidge2-3 at 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones 9th
Tracy Fleury  Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Brundidge2-3 at 2019 The Sunova Spiel at East St. Paul

Nov 22 - 25, 2019

St. Paul, Minnesota
Player Photo
SKIP
Jed
Brundidge

  Player Photo
Third
Evan
Workin

  No Photo
Second
Nic
Wagner

  Player Photo
Lead
Cameron
Rittenour

 
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
PF/G: 6.06  
PA/G: 7.58  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.45  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.23  

 
Jed Brundidge (St. Paul, MN) finished 2-3 in the 16 team
The Sunova Spiel at East St. Paul qualifying round, held November 22 - 25, 2019 at the East St. Paul Curling Club in Winnipeg, Canada. In their opening game, Brundidge lost 6-5 to William Lyburn (Winnipeg, MB), then responded with a 6-4 win over Kyle Foster (Arborg, MB). Brundidge won 6-3 against Steen Sigurdson (). Brundidge went on to lose 5-0 against Tanner Horgan (Winnipeg Beach, MB). Brundidge lost 7-3 to Corey Chambers (Winnipeg, MB) in their final qualifying round match.
 
Brundidge earned 2.599 world rankings points for their preliminary round wins, dropping 2 spots on the World Ranking Standings into 101st place overall with 45.960 total points. Brundidge ranks 79th overall on the Year-to-Date rankings with 38.240 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones 9th
Tracy Fleury  Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑