[[12:10.9914]] Sturmay3-3 at Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic

World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Kim Final
Kovaleva (6)
Fujisawa Final
Hasselborg 10  (8)
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 2:30pm MT
Libbus Final
Tym (10)
Goehring Final
Cross (10)
King Final
Hamilton (9)
Molberg Final
van Amsterdam (9)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Kurina Final
Wright (7)
Rauhala Final
Sawiak (7)
Runciman Final
Kelba (8)
Dunkle Final
Lysons (8)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Engelking Final
Bauer (7)
Wyatt Final
Burton (8)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Madonia Final
Hastings (EE)
Rozon Final
Brandwood (9)
Cadorin 10  Final
Marshall (9)
Horton Final
Typhair (9)
Jones Final
Wasylkiw (EE)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Hall Final
Stewart (8)
Kean Final
Krell (6)
Villard Final
Steep (10)
March Final
Mepstead (9)
Tuck Jr. Final
Ainsley (8)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm PT
Pillsworth Final
Webb (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Jan 18 -- 4:00pm GMT
Han Final
Sidorova (7)
Jentsch Final
Wrana (8)
Schori Final
Feltscher (8)
Nakajima Final
Kim (8)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Sturmay3-3 at Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic

Oct 11 - 14, 2019

Edmonton, Alberta
Games: 6  
Record: 3W - 3L  
PF/G: 5.75  
PA/G: 5.50  
Hammer Efficiency: 0.31  
Steal Defense: 0.21  
Force Efficiency: 0.55  
Steal Efficiency: 0.14  

 
Selena Sturmay (Edmonton, AB) finished 3-3 in the 32 team Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic qualifying round, held October 11 - 14 at the Calgary Curling Club in , Canada. In their opening game, Sturmay defeated Kelsey Rocque (Edmonton, AB) 4-2, then went on to lose 4-0 against Eve Muirhead (Stirling, SCO). Sturmay responded with a 5-1 win over Jamie Sinclair (Chaska, MN). Sturmay won 7-6 against Laura Walker (Edmonton, AB). Sturmay went on to lose 6-5 against Jennifer Jones (Winnipeg, MB). Sturmay lost 3-2 to EunJung Kim (Uiseong, ) in their final qualifying round match.
 
Sturmay earned 10.991 world rankings points for their preliminary round wins. Sturmay move up 2 spots after posting a net gain of 8.662 points improving upon their best 3 results so far this season, ranking 70th overall with 60.273 total points on the World Ranking Standings. Sturmay ranks 52nd overall on the Year-to-Date rankings with 24.870 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Kim Final
Kovaleva (6)
Fujisawa Final
Hasselborg 10  (8)
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 2:30pm MT
Libbus Final
Tym (10)
Goehring Final
Cross (10)
King Final
Hamilton (9)
Molberg Final
van Amsterdam (9)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Kurina Final
Wright (7)
Rauhala Final
Sawiak (7)
Runciman Final
Kelba (8)
Dunkle Final
Lysons (8)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Engelking Final
Bauer (7)
Wyatt Final
Burton (8)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Madonia Final
Hastings (EE)
Rozon Final
Brandwood (9)
Cadorin 10  Final
Marshall (9)
Horton Final
Typhair (9)
Jones Final
Wasylkiw (EE)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Hall Final
Stewart (8)
Kean Final
Krell (6)
Villard Final
Steep (10)
March Final
Mepstead (9)
Tuck Jr. Final
Ainsley (8)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Jan 18 -- 2:00pm PT
Pillsworth Final
Webb (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Jan 18 -- 4:00pm GMT
Han Final
Sidorova (7)
Jentsch Final
Wrana (8)
Schori Final
Feltscher (8)
Nakajima Final
Kim (8)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑