[[5:10.3641]] Grassie Reaches Atkins Curling Supplies Classic Quarters

World Curling Report

Curling Scores

M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Nov 21 -- 6:30pm ET
Chandler Final
Ferland (7)
Munroe  
Bedard  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Grassie Reaches Atkins Curling Supplies Classic Quarters

Oct 25 - 28, 2019

Winnipeg, Manitoba
Games: 5  
Record: 3W - 2L  
PF/G: 8.68  
PA/G: 6.84  
Hammer Efficiency: 0.53  
Steal Defense: 0.27  
Force Efficiency: 0.45  
Steal Efficiency: 0.30  
Sean Grassie (Winnipeg, MB) qualified for the Atkins Curling Supplies Classic playoffs, dropping their quarterfinals match 9-7 against Korey Dropkin (Chaska, USA).
 
Grassie finished 3-1 in the 20 team Atkins Curling Supplies Classic qualifying round, held October 25 - 28 at the Assiniboine Memorial Curling Club in Winnipeg, Canada. In their opening game, Grassie defeated Mark Lukowich (Manitoba) 10-3, then won 7-3 against Corey Chambers (Winnipeg, MB). Grassie went on to lose 9-5 against Braden Calvert (Winnipeg, MB). Grassie responded with a 4-2 win over Brett Walter (Winnipeg, MB) in their final qualifying round match.
 
Grassie earned 10.364 world rankings points for their Top 5 finish in the Atkins Curling Supplies Classic, moving up 25 spots the World Ranking Standings into 105th place overall with 35.219 total points. Grassie ranks 115th overall on the Year-to-Date rankings with 12.788 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Nov 21 -- 6:30pm ET
Chandler Final
Ferland (7)
Munroe  
Bedard  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑