[[1:16.0313]] CHAMPION: Whyte Wins 2019 Scottish Junior Curling Championships

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CHAMPION: Whyte Wins 2019 Scottish Junior Curling Championships

Jan 23 - 27, 2019

Dumfries, Scotland
Player Photo
SKIP
Ross
Whyte

  Player Photo
Third
Duncan
McFadzean

  Player Photo
Second
James
Craik

  Player Photo
Lead
Euan
Kyle

 
Games: 9  
Record: 9W - 0L  
PF/G: 10.57  
PA/G: 4.00  
Hammer Efficiency: 0.58  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.72  
Steal Efficiency: 0.46  
Ross Whyte (Dumfries, SCO) won 10-6 over Callum Kinnear (Perth, SCO) in the Final
 
Whyte finished 7-0 in the 8 team Scottish Junior Curling Championships qualifying round, held January 23 - 27, 2019 in , . In their opening game, Whyte defeated Angus Bryce (Kelso, SCO) 8-7, then won 12-2 against Orrin Carson (Dumfries, SCO) and 6-3 against Kinnear. Whyte won 8-3 against Hamish Gallacher (Dumfries, SCO), then won 8-2 against Euan MacDiarmid (Forfar, SCO) and 8-2 against Blair Haswell (Stranraer, SCO). Whyte won 8-1 against Fraser Morton (Dumfries, SCO) in their final qualifying round match.
 
For winning the Scottish Junior Curling Championships Championship title, Whyte earned 16.031 world rankings points. For week 24 of the event schedule, Whyte did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Whyte ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Oct 24 -- 7:00am ET
Sweden Final
Italy (8)
Scotland Final
Korea (8)
United States Final
RCF (8)
China Final
Canada (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brendan Bottcher (8)
Brad Gushue Final
Brad Jacobs (6)
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Celia Evans Final
Marin Callaghan (8)
Rachel McLean Final
Allyson McNutt (8)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm AT
Calan MacIsaac 13  Final
Mark Strang (4)
Jack Higdon Final
Zach Atherton (7)
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Oct 24 -- 9:00am CT
Morgan Maguet Final
Cheyenne Ehnes (6)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Oct 24 -- 8:00am ET
Aleena Mordeen Final
Ella Lenentine (8)
Abby Slauenwhite Final
Cassidy Blades (8)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑