[[5:29.4063]] Scheidegger Reaches 2017 Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic Quarters

World Curling Report

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm CT
Williamson Final
Barker (6)
Selzer Final
Anderson (10)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings Final
Brandwood (8)
Homan Final
Froud (8)
Duncan Final
Harrison (10)
Inglis Final
Murphy (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey  
Howard  
McDonald  
Camm  
Epping  
Allen  
Kean  
Ferris  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Scheidegger Reaches 2017 Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic Quarters

Oct 6 - 9, 2017

Lethbridge, Alberta
Games: 8  
Record: 5W - 3L  
PF/G: 7.50  
PA/G: 6.79  
Hammer Efficiency: 0.44  
Steal Defense: 0.34  
Force Efficiency: 0.63  
Steal Efficiency: 0.25  
Casey Scheidegger (Lethbridge, AB) qualified for the 2017 Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic playoffs, dropping their quarterfinals match 9-0 against Nina Roth (United States). of the 2017 Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic in , Alberta, Canada;
 
Scheidegger finished 5-2 in the 32 team Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic qualifying round, held October 6 - 9, 2017 at the Calgary Curling Club in , Canada. In their opening game, Scheidegger defeated Amber Holland (Saskatchewan) 7-2, then won 6-5 against Roth and 9-3 against Cory Christensen (United States). Scheidegger went on to lose 7-5 against Kelsey Rocque (Alberta). Scheidegger responded with a 6-5 win over Jamie Sinclair (Blaine, USA). Scheidegger went on to lose 5-3 against Rachel Homan (Ottawa, ON). Scheidegger responded with a 6-2 win over Geri-Lynn Ramsay (Calgary, AB) in their final qualifying round match.
 
Scheidegger earned 29.406 world rankings points for their Top 5 finish in the Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic. For week 9 of the event schedule, Scheidegger did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Scheidegger ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm CT
Williamson Final
Barker (6)
Selzer Final
Anderson (10)
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings Final
Brandwood (8)
Homan Final
Froud (8)
Duncan Final
Harrison (10)
Inglis Final
Murphy (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey  
Howard  
McDonald  
Camm  
Epping  
Allen  
Kean  
Ferris  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑