World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair 4th
Richards
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO Final
SWE 11  (9)
CZE Final
RUS (8)
EST Final
GER (EE)
DEN Final
LAT (9)
SUI 11  Final
NOR (9)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl 6th
Tardi
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU Final
ITA (8)
POL Final
FIN 10  (9)
ENG Final
HUN (8)
SVK Final
ESP (10)
TUR Final
BLR (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
AUT Final
POL (7)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Highland SWCT Event -- Round-Robin

Oct 25 - 27, 2019
Pool A
Penny Barker
Moose Jaw, SK
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jessica Mitchell
Regina, SK
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Krystal Englot
Regina, SK
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mandy Selzer
Regina, SK
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Sherry Anderson
Saskatoon, SK
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hanna Anderson
Regina, SK
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jade Bloor
Weyburn, SK
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sherry Just
Saskatoon, SK
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Jana Tisdale
Saskatoon, SK
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brett Barber
Biggar, SK
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lorraine Schneider
Regina , SK
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Michelle Englot
Regina, SK
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Shalon Fleming
Regina, SK
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rae Ann Williamson
Regina, SK
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 25, 19 06:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mandy Selzer Jessica Mitchell 3-7    Final (7)
2 Penny Barker Krystal Englot 8-4    Final (7)
3 Jade Bloor Sherry Anderson 0-9    Final (4)
4 Sherry Just Hanna Anderson 5-6    Final (8)
5 Lorraine Schneider Brett Barber 5-6    Final (8)
6 Rae Ann Williamson Michelle Englot 4-5    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Shalon Fleming Jana Tisdale 3-5    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Rae Ann Williamson Brett Barber 7-2    Final (7)
2 Lorraine Schneider Michelle Englot 7-9    Final (8)
3 Penny Barker Mandy Selzer 4-8    Final (8)
4 Jessica Mitchell Krystal Englot 8-3    Final (6)
5 Sherry Anderson Hanna Anderson 7-0    Final (4)
6 Sherry Just Jade Bloor 5-8    Final (8)
Sat, Oct 26, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jade Bloor Hanna Anderson 1-10    Final (5)
2 Sherry Just Sherry Anderson 3-6    Final (7)
3 Jana Tisdale Lorraine Schneider 2-5    Final (7)
4 Shalon Fleming Rae Ann Williamson 7-4    Final (7)
5 Penny Barker Jessica Mitchell 6-4    Final (8)
6 Mandy Selzer Krystal Englot 2-7    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Shalon Fleming Michelle Englot 6-8    Final (8)
2 Brett Barber Jana Tisdale 2-7    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair 4th
Richards
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W5 -- Mon, Nov 18 -- 8:00pm CET
SCO Final
SWE 11  (9)
CZE Final
RUS (8)
EST Final
GER (EE)
DEN Final
LAT (9)
SUI 11  Final
NOR (9)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl 6th
Tardi
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
LTU Final
ITA (8)
POL Final
FIN 10  (9)
ENG Final
HUN (8)
SVK Final
ESP (10)
TUR Final
BLR (9)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Nov 18 -- 7:00pm CET
AUT Final
POL (7)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑