World Curling Report

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted 4th
Anderson
Englot 5th
Barber
Mitchell 5th
Ackerman
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

WCT Uiseong International Curling Cup -- Round-Robin

Sep 30 - Oct 3, 2019
Pool A
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
1.000  2-0  2-0  2-0  1-0  0-0 
Min Ji Kim
Chuncheon, KOR
0.500  2-1  0-1  1-1  0-0  0-0 
Jamie Sinclair
Chaska, MN
0.500  2-1  0-1  1-0  1-0  0-0 
Un-Chi Gim
Gyeonggido, KOR
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-1 
Anna Sidorova
Moscow, RUS
0.250  1-0  0-3  0-2  0-0  0-1 
Pool B
EunJung Kim
Uiseong, KOR
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Nina Roth
McFarland , USA
0.750  1-1  2-0  1-1  1-0  0-0 
Elena Stern
Oberwallis, SUI
0.500  2-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Theresa Cannon
Winnipeg, MB
0.250  1-1  0-2  0-1  0-0  0-1 
Eun-jin Oh
Jeonbuk, KOR
0.000  0-0  0-4  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Sun, Sep 29, 19 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Silvana Tirinzoni Min Ji Kim 5-4    Final (8)
B Un-Chi Gim Jamie Sinclair 4-5    Final (EE)
C Elena Stern Theresa Cannon 6-3    Final (8)
D EunJung Kim Eun-jin Oh 7-1    Final (7)
Mon, Sep 30, 19 06:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Theresa Cannon Eun-jin Oh 8-5    Final (8)
B Elena Stern Nina Roth 5-7    Final (8)
C Min Ji Kim Jamie Sinclair 8-4    Final (7)
D Silvana Tirinzoni Anna Sidorova 7-6    Final (EE)
Mon, Sep 30, 19 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Anna Sidorova Un-Chi Gim 6-4    Final (7)
B Silvana Tirinzoni Jamie Sinclair 8-5    Final (8)
C Nina Roth EunJung Kim 6-7    Final (8)
D Elena Stern Eun-jin Oh 7-5    Final (8)
Tue, Oct 1, 19 06:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Nina Roth Eun-jin Oh 9-3    Final (6)
B Anna Sidorova Jamie Sinclair 3-8    Final (6)
D Theresa Cannon EunJung Kim 2-7    Final (6)
Tue, Oct 1, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Un-Chi Gim Min Ji Kim 8-4    Final (8)
B Theresa Cannon Nina Roth 6-7    Final (EE)
Wed, Oct 2, 19 02:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Silvana Tirinzoni Un-Chi Gim 8-6    Final (8)
B Min Ji Kim Anna Sidorova 5-4    Final (8)
D Elena Stern EunJung Kim 5-7    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted 4th
Anderson
Englot 5th
Barber
Mitchell 5th
Ackerman
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

A welcome back to curling in Ontario as Jennifer Jones and Brent Laing (Photo: Curling Canada/Rob Blanchard Photography), John Epping and Lisa Weagle highlight entries into the Cameron's Brewing Mixed Doubles, the first of four events playing in Kitchener-Waterloo to start the season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑