World Curling Report

Curling Scores

M: Lupus ALPACA Spiel
Blaine, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Recent Games:
Martin Final
Brickey (1)
Hodgson 10  Final
Rodawig (2)
Jacobs Final
Strack (1)
Carey Final
Rodawig 11  (2)
Howard Final
Sherry 10  (2)
Shuster 13  Final
Brickey (2)
Moulding Final
Isdahl 12  (2)
Martin Final
Sidney (1)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2 -- Round-Robin

Nov 5 - 10, 2019
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Min Ji Kim
Chuncheon, KOR
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Hollie Duncan
Toronto , ON
0.750  3-0  0-1  1-0  0-0  0-0 
Corryn Brown
Kamloops, BC
0.750  2-0  1-1  1-0  1-0  0-0 
Binia Feltscher
Langenthal, SUI
0.750  1-1  1-0  0-1  0-0  0-0 
Beth Peterson
Winnipeg, MB
0.750  1-0  2-1  0-0  0-0  0-0 
Laurie St-Georges
Montreal, QC
0.500  2-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Andrea Crawford
Fredericton, NB
0.500  2-1  0-1  0-1  0-0  0-0 
Laura Walker
Edmonton, AB
0.500  2-0  0-2  0-0  0-0  0-0 
Suzanne Birt
Charlottetown, PEI
0.500  1-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
Jestyn Murphy
Mississauga, ON
0.500  1-2  0-0  1-0  0-0  0-0 
Megan Balsdon
Woodstock, ON
0.500  1-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Mary-Anne Arsenault
Darthmouth, NS
0.500  0-2  2-0  2-0  1-0  0-0 
Jill Brothers
Halifax, NS
0.250  0-1  1-1  1-2  0-0  0-0 
Tanya Hilliard
, NS
0.250  0-1  1-2  0-1  0-0  0-1 
Daniela Jentsch
Fuessen, GER
0.250  1-1  0-2  0-1  0-0  0-1 
Mackenzie Glynn
St. John's, NL
0.000  0-1  0-3  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Nov 5, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Binia Feltscher Jill Brothers 3-4    Final (8)
C Min Ji Kim Andrea Crawford 8-3    Final (7)
D Mary-Anne Arsenault Tanya Hilliard 7-6    Final (EE)
Wed, Nov 6, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Jestyn Murphy Laurie St-Georges 6-4    Final (8)
D Daniela Jentsch Mackenzie Glynn 7-2    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Laura Walker Andrea Crawford 4-9    Final (7)
C Suzanne Birt Corryn Brown 2-4    Final (8)
E Megan Balsdon Beth Peterson 8-5    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
E Daniela Jentsch Min Ji Kim 1-7    Final (7)
Wed, Nov 6, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Binia Feltscher Jestyn Murphy 8-3    Final (7)
C Mary-Anne Arsenault Jill Brothers 7-6    Final (8)
D Hollie Duncan Andrea Crawford 5-4    Final (8)
E Tanya Hilliard Laurie St-Georges 2-9    Final (7)
Thu, Nov 7, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Suzanne Birt Mackenzie Glynn 6-2    Final (7)
D Corryn Brown Laura Walker 1-6    Final (6)
Thu, Nov 7, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Megan Balsdon Mary-Anne Arsenault 6-4    Final (8)
C Binia Feltscher Laurie St-Georges 7-0    Final (5)
E Jestyn Murphy Jill Brothers 5-4    Final (8)
Thu, Nov 7, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Beth Peterson Tanya Hilliard 7-3    Final (7)
E Andrea Crawford Mackenzie Glynn 8-3    Final (6)
Thu, Nov 7, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Min Ji Kim Hollie Duncan 2-5    Final (8)
B Daniela Jentsch Suzanne Birt 1-9    Final (5)
Fri, Nov 8, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Beth Peterson Mary-Anne Arsenault 5-3    Final (8)
D Megan Balsdon Binia Feltscher 4-6    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Daniela Jentsch Corryn Brown 6-7    Final (EE)
B Min Ji Kim Laura Walker 6-3    Final (7)
D Jill Brothers Laurie St-Georges 0-7    Final (5)
E Hollie Duncan Suzanne Birt 9-7    Final (8)
Fri, Nov 8, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Megan Balsdon Tanya Hilliard 2-5    Final (7)
D Beth Peterson Jestyn Murphy 9-2    Final (6)
Fri, Nov 8, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Corryn Brown Mackenzie Glynn 5-2    Final (8)
C Hollie Duncan Laura Walker 3-7    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Lupus ALPACA Spiel
Blaine, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Recent Games:
Martin Final
Brickey (1)
Hodgson 10  Final
Rodawig (2)
Jacobs Final
Strack (1)
Carey Final
Rodawig 11  (2)
Howard Final
Sherry 10  (2)
Shuster 13  Final
Brickey (2)
Moulding Final
Isdahl 12  (2)
Martin Final
Sidney (1)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
2020 Shorty Jenkins Classic Cancelled

2020 Shorty Jenkins Classic Cancelled

2020 AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic presented by Jet Ice, VIA Rail and Choose Cornwall cancelled due to COVID-19 with plans to return in 2021 for the 25th anniversary.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑