World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Carey 6th
Brown
Sinclair 5th
Kim
Koana 5th
Fujisawa
Rocque 5th
Richards
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Appelman 6th
Whyte
Pahl 5th
Richard
Sluchinski 5th
Tardi
Maerki 5th
Ruohonen
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA 9th
NOR
SWE 10  Final
NED (7)
SUI 8th
ENG
SCO 8th
DEN
GER 8th
RUS
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER Final
CZE (10)
SCO Final
SUI (10)
LAT Final
SWE (6)
NOR Final
EST (10)
RUS Final
DEN (6)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Nov 18 -- 2:00pm CET
BLR 10  Final
ISR (9)
WAL Final
HUN (9)
FIN 9th
BUL
SVK 10  Final
EST (8)
LAT 9th
FRA
ESP 6th
CZE
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Sturmay wins 2019 Medicine Hat Charity Classic

Oct 18 - 21, 2019

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Mon, Oct 21 -- 3:30pm MT
Gunnlaugson Final
Sturmay (8)
Mountain Time (MT)

 
Final Ranking Prize  Points 
Team Prize (CDN) Points
1.   Karsten Sturmay $10,000  46.481 
2.   Jason Gunnlaugson $6,000  34.086 
3.   Chang-Min Kim $4,300  26.339 
3.   Kirk Muyres $4,300  26.339 
5.   James Pahl $2,600  18.593 
5.   Shaun Meachem $2,600  18.593 
5.   Yuta Matsumura $2,600  18.593 
5.   Jason Jacobson $2,600  18.593 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: Based on 24 team entries. Subject to change 1ST - $10,000 2ND - $6,000 3RD & 4TH - $4,300 5th – 8TH - $2,600
 
Host Hotel
Quality Inn 722 Redcliff Drive SW Medicine Hat, AB T1A 5E3 Phone (403) 527-3700 GM.CNB03@choicehotels.com Booking Name: Hat Charity Classic Group Account 3835123
 
 
Location
Medicine Hat Curling Club
, Alberta, Canada
 
Contact
Vicki Sjolie
E: charityclassic@mhcurling.com
P: (403) 581-9400

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Carey 6th
Brown
Sinclair 5th
Kim
Koana 5th
Fujisawa
Rocque 5th
Richards
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Appelman 6th
Whyte
Pahl 5th
Richard
Sluchinski 5th
Tardi
Maerki 5th
Ruohonen
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA 9th
NOR
SWE 10  Final
NED (7)
SUI 8th
ENG
SCO 8th
DEN
GER 8th
RUS
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER Final
CZE (10)
SCO Final
SUI (10)
LAT Final
SWE (6)
NOR Final
EST (10)
RUS Final
DEN (6)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Nov 18 -- 2:00pm CET
BLR 10  Final
ISR (9)
WAL Final
HUN (9)
FIN 9th
BUL
SVK 10  Final
EST (8)
LAT 9th
FRA
ESP 6th
CZE
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑