USER:: Oakville OCT Fall Classic

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Oct 27 -- 7:00am ET
United States Final
Latvia (6)
Sweden Final
Switzerland (6)
Slovakia Final
Canada (7)
Norway Final
Korea (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Oakville OCT Fall Classic -- Round-Robin

Sep 10 - 13, 2015
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Allison Flaxey
, ON
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Sijia Liu
Harbin, CHN
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Jacqueline Harrison
, ON
0.750  3-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Erika Brown
, WI
0.750  3-0  0-1  1-0  1-0  0-0 
Cathy Auld
Toronto, ON
0.750  2-1  1-0  1-1  0-0  0-0 
Daniela Jentsch
Fussen, GER
0.750  2-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Ashley Waye
Toronto, ON
0.500  2-1  0-1  1-0  0-0  0-0 
Kelly Cochrane
, ON
0.500  2-0  0-2  1-1  0-0  0-1 
Mallory Kean
, ON
0.500  2-0  0-2  2-1  1-0  0-0 
Megan Balsdon
, ON
0.500  2-2  0-0  1-1  0-0  0-0 
Julie Tippin
Woodstock, ON
0.500  1-0  1-2  0-1  0-0  0-0 
Stephanie Van Huyse
Scarborough, ON
0.500  2-1  0-1  0-1  0-0  0-0 
Jenn Hanna
, ON
0.500  0-1  2-1  2-1  0-0  0-0 
Roxane Perron
Quebec, QC
0.500  1-0  1-2  1-1  0-0  0-0 
Courtney de Winter
, ON
0.250  0-2  1-1  1-1  0-0  0-0 
Jaimee Gardner
Guelph, ON
0.250  1-0  0-3  0-0  0-0  0-0 
Christine Pierce
Unionville , ON
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-1 
SUIBE
Shanghai, CHN
0.250  0-0  1-3  0-0  0-0  0-0 
Chrissy Cadorin
, ON
0.250  1-1  0-2  0-1  1-0  0-1 
Janet McGhee
Uxbridge, ON
0.250  0-1  1-2  0-0  0-0  0-0 
Celeste Bellefeuille
Ottawa, ON
0.000  0-1  0-3  0-1  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Sep 10, 15 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Sijia Liu Kelly Cochrane 8-1    Final (5)
3 Janet McGhee Ashley Waye 1-7    Final (5)
4 Megan Balsdon Cathy Auld 1-7    Final (7)
5 Stephanie Van Huyse Courtney de Winter 7-4    Final (7)
7 SUIBE Daniela Jentsch 2-8    Final (7)
Fri, Sep 11, 15 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Chrissy Cadorin Christine Pierce 5-3    Final (EE)
3 Jenn Hanna Daniela Jentsch 2-3    Final (8)
4 Mallory Kean Jacqueline Harrison 3-7    Final (7)
5 Erika Brown Sijia Liu 4-7    Final (7)
Fri, Sep 11, 15 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Julie Tippin SUIBE 8-2    Final (6)
Fri, Sep 11, 15 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mallory Kean Roxane Perron 4-3    Final (7)
3 Megan Balsdon Courtney de Winter 4-5    Final (8)
4 Allison Flaxey Chrissy Cadorin 7-1    Final (6)
7 Erika Brown Jaimee Gardner 6-3    Final (8)
8 Jenn Hanna Cathy Auld 6-5    Final (8)
Fri, Sep 11, 15 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jacqueline Harrison Christine Pierce 9-0    Final (4)
6 Celeste Bellefeuille Kelly Cochrane 4-5    Final (7)
Sat, Sep 12, 15 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Julie Tippin Stephanie Van Huyse 4-7    Final (8)
2 SUIBE Courtney de Winter 12-4    Final (7)
3 Chrissy Cadorin Mallory Kean 4-5    Final (EE)
6 Sijia Liu Jaimee Gardner 10-0    Final (3)
7 Allison Flaxey Ashley Waye 5-2    Final (7)
8 Megan Balsdon Daniela Jentsch 10-3    Final (6)
Sat, Sep 12, 15 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Erika Brown Celeste Bellefeuille 9-2    Final (6)
3 Christine Pierce Roxane Perron 6-7    Final (8)
5 Jacqueline Harrison Janet McGhee 5-3    Final (8)
Sat, Sep 12, 15 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jaimee Gardner Kelly Cochrane 5-7    Final (8)
2 Stephanie Van Huyse Daniela Jentsch 4-7    Final (8)
5 Megan Balsdon Julie Tippin 4-3    Final (7)
6 Cathy Auld SUIBE 5-3    Final (8)
7 Jenn Hanna Courtney de Winter 6-5    Final (8)
8 Mallory Kean Ashley Waye 6-7    Final (8)
Sat, Sep 12, 15 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Sijia Liu Celeste Bellefeuille 6-0    Final (4)
5 Allison Flaxey Roxane Perron 6-3    Final (7)
7 Janet McGhee Chrissy Cadorin 9-3    Final (8)
Sat, Sep 12, 15 07:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Erika Brown Kelly Cochrane 6-5    Final (EE)
5 Christine Pierce Ashley Waye 5-2    Final (7)
6 Jenn Hanna Julie Tippin 3-5    Final (7)
7 Cathy Auld Stephanie Van Huyse 6-5    Final (8)
Sat, Sep 12, 15 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Allison Flaxey Jacqueline Harrison 6-2    Final (6)
4 Celeste Bellefeuille Jaimee Gardner 2-4    Final (4)
6 Janet McGhee Roxane Perron 3-6    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Wed, Oct 27 -- 8:00am AT
United States Final
Latvia (6)
Sweden Final
Switzerland (6)
Slovakia Final
Canada (7)
Norway Final
Korea (7)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Winnipeg's Beth Peterson and her Assiniboine Memorial team had a very successful tune-up bonspiel for this week's Home Hardware Pre-Trials.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑