World Curling Report

Curling Scores

W: Canad Inns Women's Classic
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Elena Stern
Rachel Homan

Final
(EE)
J: Heather MJCT U15 Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Noah Amy
Dayna Wahl

Final
(6)
M: Estevan SCT
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 1:00pm CT
Shane Vollman
Ben Gamble

Final
(8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

ASHAM U.S. Open of Curling -- Round-Robin

Jan 1 - 4, 2016
Top 8 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Reid Carruthers
Winnipeg, MB
1.000  2-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
John Epping
Toronto, ON
1.000  2-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Steve Laycock
Saskatoon, SK
1.000  3-0  0-0  1-0  0-0  1-0 
Charley Thomas
Calgary, AB
1.000  1-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Alex Forrest
Winnipeg, MB
0.750  3-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
John Shuster
Duluth, USA
0.750  1-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Craig Brown
Blaine, USA
0.500  1-0  0-2  0-0  0-0  0-0 
Adam Casey
summerside, PEI
0.500  0-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
Brady Clark
Seattle, WA
0.500  1-0  0-2  0-0  0-0  0-0 
Pete Fenson
Blaine, USA
0.500  0-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
William Lyburn
Winnipeg, MB
0.500  2-1  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jia Liang Zang
Beijing, CHN
0.500  2-0  0-1  1-0  0-0  0-0 
Stephen Dropkin
Minneapolis, MN
0.250  1-2  0-1  1-0  0-0  0-0 
Korey Dropkin
Blaine, USA
0.250  0-0  0-3  0-0  0-0  0-0 
Mike Farbelow
St. Paul, MN
0.250  0-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Colin Koivula
Thunder Bay, NONT
0.250  1-0  0-2  0-1  0-1  0-0 
Dominik Maerki
Bern, SUI
0.250  1-2  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kelly Marnoch
, MB
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-0 
Todd Birr
Blaine, MN
0.000  0-0  0-4  0-0  0-0  0-0 
Scott Comfort
Wadena, SK
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Jan 1, 16 11:45 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jia Liang Zang Korey Dropkin 8-1    Final (6)
B Steve Laycock Todd Birr 3-0    Final (7)
C John Epping Stephen Dropkin 9-4    Final (6)
D Alex Forrest Colin Koivula 6-0    Final (5)
E Reid Carruthers Kelly Marnoch 8-5    Final (8)
F John Shuster Scott Comfort 7-3    Final (7)
Fri, Jan 1, 16 06:15 PM
Sheet Team Team Score    End
A Pete Fenson Stephen Dropkin 4-5    Final (8)
B Charley Thomas Brady Clark 9-2    Final (4)
C William Lyburn Kelly Marnoch 9-1    Final (5)
D Dominik Maerki Scott Comfort 12-1    Final (5)
E Adam Casey Mike Farbelow 5-4    Final (8)
F Craig Brown Todd Birr 7-1    Final (5)
Sat, Jan 2, 16 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Steve Laycock Colin Koivula 7-6    Final (EE)
B John Epping Mike Farbelow 6-1    Final (7)
C Alex Forrest Craig Brown 4-2    Final (8)
D Reid Carruthers Korey Dropkin 7-3    Final (7)
E John Shuster Brady Clark 4-1    Final (8)
F Jia Liang Zang William Lyburn 1-5    Final (6)
Sat, Jan 2, 16 03:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Charley Thomas Dominik Maerki 7-3    Final (7)
B Korey Dropkin Kelly Marnoch 4-6    Final (8)
C Brady Clark Scott Comfort 8-1    Final (5)
D Adam Casey Pete Fenson 2-5    Final (8)
E Colin Koivula Todd Birr 7-3    Final (7)
F Mike Farbelow Stephen Dropkin 5-3    Final (8)
Sat, Jan 2, 16 06:15 PM
Sheet Team Team Score    End
A Reid Carruthers William Lyburn 9-4    Final (6)
D Steve Laycock Craig Brown 5-3    Final (8)
Sat, Jan 2, 16 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Alex Forrest Todd Birr 7-2    Final (5)
B Adam Casey Stephen Dropkin 5-3    Final (7)
C John Shuster Dominik Maerki 6-2    Final (6)
D Jia Liang Zang Kelly Marnoch 4-3    Final (8)
E Charley Thomas Scott Comfort 9-0    Final (5)
F John Epping Pete Fenson 8-2    Final (7)
Sun, Jan 3, 16 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Craig Brown Colin Koivula 5-4    Final (8)
E William Lyburn Korey Dropkin 3-5    Final (7)
Sun, Jan 3, 16 11:45 AM
Sheet Team Team Score    End
A John Epping Adam Casey 6-3    Final (6)
B Reid Carruthers Jia Liang Zang 6-3    Final (7)
C Pete Fenson Mike Farbelow 6-2    Final (7)
D John Shuster Charley Thomas 2-8    Final (5)
E Steve Laycock Alex Forrest 6-2    Final (4)
F Dominik Maerki Brady Clark 0-7    Final (2)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Canad Inns Women's Classic
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Elena Stern
Rachel Homan

Final
(EE)
J: Heather MJCT U15 Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 6:00pm CT
Noah Amy
Dayna Wahl

Final
(6)
M: Estevan SCT
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 20 -- 1:00pm CT
Shane Vollman
Ben Gamble

Final
(8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑