Curling Scores

M: Aberdeen International Curling Championship
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Mar 15 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Hess (EE)
Paterson Final
Ramsfjell (8)
Bryce Final
Glukhov (8)
Retornaz Final
Schwaller (EE)
W: SWISSCURLING Junior Women's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Suter Final
Mueller (10)
Schwaller Final
Rieder (9)
M: SWISSCURLING Junior Men's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Hoesli Final
Klossner (EE)
Traub 10  Final
Huerlimann (EE)
M: New Brunswick Mens Club Championship
Miramichi, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Mar 15 -- 4:00pm AT
Crouse Final
Dobson (8)
M: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 7:00pm ET
Johnson  
McGillivray  
Olafson  
Bijl  
W: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 6:00pm CT
Jensen  
Ogg  
Tober  
Stobbe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Ottawa
Ontario

Player Photo
SKIP
Rachel
Homan

  Player Photo
Third
Emma
Miskew

  Player Photo
Second
Joanne
Courtney

  Player Photo
Lead
Lisa
Weagle

 
Games: 90  
Record: 68W - 22L  
PF/G: 7.76  
PA/G: 5.04  
Hammer Efficiency: 0.41  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.62  
Steal Efficiency: 0.30  
 RECORD W L T PCT HMR STL 1PT EEH EES 
 2021 22 6 0 0.786 15-4 5-2 7-0 1-0 1-0 
 2020 48 18 0 0.727 14-5 11-8 5-5 2-1 0-2 
 2019 68 22 0 0.756 33-7 18-7 10-6 6-2 0-0 
 2018 43 23 0 0.652 20-8 13-13 7-8 1-2 0-3 
 2017 75 19 0 0.798 46-9 24-9 8-5 5-0 1-1 
 2016 70 12 0 0.854 47-4 19-4 13-3 2-0 2-1 
 2015 52 22 0 0.703 33-11 18-11 7-11 2-0 1-4 
 2014 54 20 0 0.730 29-6 23-13 8-5 2-0 0-0 
 2013 78 17 0 0.821 35-5 26-8 17-6 8-0 0-3 
 2012 27 13 0 0.675 14-4 5-6 5-3 1-0 0-1 
 SCORING ENDs PF PA PF/G PA/G +/- EF/G EA/G PF/E PA/E BE/G 
 2021 230 176 129 7.65 5.61 2.04 5.00 3.78 1.53 1.48 1.22 
 2020 543 456 325 8.40 5.99 2.41 4.84 4.13 1.73 1.45 1.03 
 2019 713 553 359 7.76 5.04 2.72 4.82 3.81 1.61 1.32 1.36 
 2018 526 403 326 7.66 6.20 1.46 4.68 4.20 1.64 1.48 1.12 
 2017 762 631 416 8.28 5.46 2.82 4.97 3.75 1.66 1.45 1.27 
 2016 615 550 314 8.94 5.11 3.84 5.15 3.59 1.74 1.42 1.25 
 2015 572 453 320 7.92 5.59 2.33 4.93 3.81 1.61 1.47 1.26 
 2014 583 458 328 7.86 5.63 2.23 4.58 3.89 1.72 1.44 1.53 
 2013 764 601 379 7.87 4.96 2.91 4.76 3.70 1.65 1.34 1.53 
 2012 320 262 199 8.19 6.22 1.97 4.97 4.06 1.65 1.53 0.97 
 WITH HAMMER ENDs PF PA BE 4s 3s 2s PF/E PA/E HE SD 
 2021 109 134 19 9 3-0 7-1 27-1 1.23 0.17 0.37 0.15 
 2020 266 335 51 33 7-1 22-0 77-7 1.26 0.19 0.45 0.15 
 2019 363 404 73 61 12-0 36-1 75-21 1.11 0.20 0.41 0.18 
 2018 260 303 62 32 5-0 18-2 71-10 1.17 0.24 0.41 0.18 
 2017 365 473 70 48 14-1 33-3 100-7 1.30 0.19 0.46 0.15 
 2016 304 407 48 51 9-0 39-3 83-7 1.34 0.16 0.52 0.12 
 2015 269 322 56 35 9-1 15-2 70-8 1.20 0.21 0.40 0.15 
 2014 285 351 53 47 7-2 29-2 69-6 1.23 0.19 0.44 0.13 
 2013 366 444 58 63 11-0 24-1 103-8 1.21 0.16 0.46 0.13 
 2012 152 197 38 13 6-0 12-3 40-5 1.30 0.25 0.42 0.18 
 WITHOUT HAMMER ENDs PF PA BE 4s 3s 2s PF/E PA/E FE SE 
 2021 121 42 110 19 0-2 2-6 7-20 0.35 0.91 0.61 0.26 
 2020 277 121 274 23 3-2 11-8 18-69 0.44 0.99 0.57 0.26 
 2019 350 149 286 36 4-1 6-14 32-65 0.43 0.82 0.62 0.30 
 2018 266 100 264 27 2-4 7-12 12-54 0.38 0.99 0.60 0.25 
 2017 397 158 346 49 0-3 8-18 26-67 0.40 0.87 0.62 0.29 
 2016 311 143 266 26 4-1 6-12 19-53 0.46 0.86 0.65 0.32 
 2015 303 131 264 37 2-5 8-11 19-49 0.43 0.87 0.63 0.29 
 2014 298 107 275 42 0-2 14-10 14-58 0.36 0.92 0.63 0.22 
 2013 398 157 321 54 2-2 6-9 29-62 0.39 0.81 0.69 0.27 
 2012 168 65 161 18 1-3 3-9 9-31 0.39 0.96 0.58 0.28 
Curling World Cup Suzhou Suzhou, China  
RESULT: DNQ Sep 10 - 16, 2018  
 Draw Team Game
  1 vs. Sidorova (RUS) - WTR:28 W 6-5
  6 vs. Kim (KOR) - WTR:63 W 12-0
  9 vs. Roth (USA) - WTR:9 W 9-1
  11 vs. Sidorova (RUS) - WTR:28 W 8-2
  13 vs. Kim (KOR) - WTR:63 L 2-8
  15 vs. Roth (USA) - WTR:9 W 8-2
  CF vs. Hasselborg (SWE) - WTR:2 W 7-3
Princess Auto Elite 10 Chatham, Ontario  
RESULT: DNQ Sep 26 - 30, 2018  
 Draw Team Game
  3 vs. Sinclair (USA) - WTR:6 W 4-2
  5 vs. Roth (USA) - WTR:8 L 0-3
  7 vs. Scheidegger (AB) - WTR:14 W 4-3
  8 vs. Hasselborg (SWE) - WTR:1 L 3-4
  QF vs. Scheidegger (AB) - WTR:14 W 3-1
  SF vs. Hasselborg (SWE) - WTR:1 L 2-3
Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic Calgary, Alberta  
RESULT: DNQ Oct 5 - 8, 2018  
 Draw Team Game
  2 vs. Just (SK) - WTR:141 W 8-5
  4 vs. Kovaleva (RUS) - WTR:26 L 4-7
  5 vs. Christensen (USA) - WTR:19 W 7-4
  7 vs. Rocque (AB) - WTR:24 W 10-3
  9 vs. Einarson () - WTR:12 W 6-5
  10 vs. Fujisawa (JPN) - WTR:10 W 7-2
  QF vs. Kovaleva (RUS) - WTR:26 W 7-5
  SF vs. Einarson () - WTR:12 L 4-7
Canadian Beef Masters of Curling Truro, Nova Scotia  
RESULT: DNQ Oct 23 - 28, 2018  
 Draw Team Game
  1 vs. Fleury (MB) - WTR:5 W 6-2
  5 vs. Tirinzoni (SUI) - WTR:7 W 8-7
  8 vs. Einarson (MB) - WTR:4 W 8-1
  11 vs. Jones (NS) - WTR:82 L 5-6
  QF vs. Robertson (MB) - WTR:14 W 8-3
  SF vs. Carey (AB) - WTR:10 W 6-3
  CF vs. Hasselborg (SWE) - WTR:1 L 7-8
GSOC Tour Challenge Tier 1 Thunder Bay, Ontario  
RESULT: DNQ Nov 6 - 11, 2018  
 Draw Team Game
  4 vs. Sinclair (USA) - WTR:13 W 7-3
  7 vs. Christensen (USA) - WTR:26 W 8-2
  9 vs. Einarson (MB) - WTR:4 W 7-2
  12 vs. Carey (AB) - WTR:7 W 8-3
  QF vs. Walker (AB) - WTR:10 W 5-3
  SF vs. Roth (USA) - WTR:14 W 6-5
  CF vs. Fleury (MB) - WTR:5 W 8-4
Home Hardware Canada Cup of Curling Estevan, Saskatchewan  
RESULT: DNQ Dec 5 - 9, 2018  
 Draw Team Game
  2 vs. Einarson (MB) - WTR:4 W 6-5
  3 vs. Scheidegger (AB) - WTR:11 L 5-7
  4 vs. Walker (AB) - WTR:9 W 8-3
  6 vs. Jones (MB) - WTR:3 L 5-9
  7 vs. Robertson (MB) - WTR:7 W 7-6
  8 vs. Carey (AB) - WTR:8 W 9-2
  10 vs. Flaxey (MB) - WTR:18 W 5-4
  SF vs. Jones (MB) - WTR:3 L 4-8
Boost National Conception Bay South, Newfoundland / Labrador  
RESULT: DNQ Dec 11 - 16, 2018  
 Draw Team Game
  3 vs. Scheidegger (AB) - WTR:11 W 5-3
  5 vs. Harrison (ON) - WTR:22 W 6-3
  8 vs. Muirhead (SCO) - WTR:12 L 5-8
  10 vs. Einarson (MB) - WTR:4 W 6-5
  QF vs. Harrison (ON) - WTR:22 W 6-4
  SF vs. Jones (MB) - WTR:3 W 6-2
  CF vs. Einarson (MB) - WTR:4 W 4-1
Meridian Canadian Open North Battleford, Saskatchewan  
RESULT: DNQ Jan 8 - 13, 2019  
 Draw Team Game
  4 vs. Walker (AB) - WTR:10 W 8-5
  6 vs. Robertson (MB) - WTR:9 W 6-3
  8 vs. Silvernagle (SK) - WTR:21 W 8-3
  QF vs. Scheidegger (AB) - WTR:14 W 4-3
  SF vs. Roth (USA) - WTR:17 W 6-4
  CF vs. Tirinzoni (SUI) - WTR:5 W 4-3
Ontario Scotties Elmira, Ontario  
RESULT: DNQ Jan 27 - Feb 3, 2019  
 Draw Team Game
  4 vs. Brandwood (ON) - WTR:46 W 8-7
  5 vs. Horton (ON) - WTR:45 W 8-1
  8 vs. Tippin (ON) - WTR:37 W 7-1
  10 vs. Harrison (ON) - WTR:21 W 7-6
  11 vs. Auld (ON) - WTR:41 W 9-2
  13 vs. Murphy (ON) - WTR:26 L 4-8
  15 vs. Duncan (ON) - WTR:29 W 10-3
  CF vs. Tippin (ON) - WTR:37 W 6-4
Scotties Tournament of Hearts Sydney, Nova Scotia  
RESULT: DNQ Feb 16 - 24, 2019  
 Draw Team Game
  1 vs. McCarville (NONT) - WTR:53 W 6-4
  3 vs. Bodner (NU) - WTR:296 W 12-4
  5 vs. Brothers (NS) - WTR:59 W 6-3
  7 vs. Lavoie (QC) - WTR:223 W 12-2
  9 vs. Fleury (MB) - WTR:7 L 5-6
  11 vs. Carey (AB) - WTR:6 L 3-6
  13 vs. Wark (BC) - WTR:42 W 8-6
  16 vs. Scheidegger (AB) - WTR:10 W 9-2
  17 vs. Jones (CAN) - WTR:5 W 9-6
  18 vs. Birt (PEI) - WTR:43 W 7-6
  19 vs. Silvernagle (SK) - WTR:13 L 3-6
  PG3v4 vs. McCarville (NONT) - WTR:53 W 6-4
  SF vs. Silvernagle (SK) - WTR:13 W 9-7
  CF vs. Carey (AB) - WTR:6 L 6-8
Players' Championship Toronto, Ontario  
RESULT: DNQ Apr 9 - 14, 2019  
 Draw Team Game
  1 vs. Silvernagle (SK) - WTR:10 L 4-5
  4 vs. Stern (SUI) - WTR:14 W 7-3
  6 vs. Fleury (MB) - WTR:9 W 8-5
  8 vs. Tirinzoni (SUI) - WTR:3 L 1-9
  12 vs. Jones (MB) - WTR:5 L 3-5
  TB vs. Fujisawa (JPN) - WTR:7 L 5-6
Humpty's Champions Cup Saskatoon, Saskatchewan  
RESULT: DNQ Apr 23 - 28, 2019  
 Draw Team Game
  1 vs. Wrana (SWE) - WTR:15 W 6-4
  4 vs. Sinclair (USA) - WTR:29 W 8-3
  7 vs. Kim (KOR) - WTR:11 W 8-4
  12 vs. Carey (AB) - WTR:6 W 8-3
  QF vs. Jones (MB) - WTR:5 W 6-3
  SF vs. Tirinzoni (SUI) - WTR:4 L 4-5

Curling Scores

M: Aberdeen International Curling Championship
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Mar 15 -- 8:30am GMT
Whyte Final
Hess (EE)
Paterson Final
Ramsfjell (8)
Bryce Final
Glukhov (8)
Retornaz Final
Schwaller (EE)
W: SWISSCURLING Junior Women's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Suter Final
Mueller (10)
Schwaller Final
Rieder (9)
M: SWISSCURLING Junior Men's Championship
Adelboden, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Mar 15 -- 12:00pm CET
Hoesli Final
Klossner (EE)
Traub 10  Final
Huerlimann (EE)
M: New Brunswick Mens Club Championship
Miramichi, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Sun, Mar 15 -- 4:00pm AT
Crouse Final
Dobson (8)
M: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 7:00pm ET
Johnson  
McGillivray  
Olafson  
Bijl  
W: Morris MJCT Spring 2020
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Mar 13 -- 6:00pm CT
Jensen  
Ogg  
Tober  
Stobbe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑