Curling Scores

M: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sun, Dec 4 -- 8:30am CT
Sullivan 6th
Carruthers
Smith Final
Sturmay (4)
Dunnam Final
Wiebe (5)
W: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Dec 4 -- 9:00am MT
Sherrer  
Skrlik    Watch Live Curling!
Stiksma  
Hunkin    Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Dec 4 -- 9:00am MT
Tym  
Hansen    Watch Live Curling!
Get Your Free Meals!
W: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sun, Dec 4 -- 8:30am CT
Strouse 10  Final
Barker (6)
Ackland Final
McMakin (5)
Scheidegger Final
Jones (5)
M: World Mixed Doubles Qualification Event
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Dec 4 -- 4:00pm GMT
Ireland  
Poland    Watch Live Curling!
Wales  
China    Watch Live Curling!
Romania  
Latvia    Watch Live Curling!
Chinese Taipei  
India    Watch Live Curling!
New Zealand  
Mexico    Watch Live Curling!
France  
Lithuania    Watch Live Curling!
M: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 1:30pm ET
Howard Final
Purcell (8)
Asselin Final
McEwen (3)
Deruelle Final
Horgan (5) Watch Live Curling!
Ferris Final
Camm (8)
Willsey Final
Reid (7)
Mooibroek Final
Ainsley (6)
W: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 3 -- 8:30pm PT
Reese-Hansen Final
Birnie (7) Watch Live Curling!
Gushulak 10  Final
Mychaluk (5) Watch Live Curling!
Cowan Final
Jackson-Baier (7) Watch Live Curling!
Ryan Final
Jensen (6) Watch Live Curling!
W: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm ET
Gim Final
Wasylkiw (7)
Harrison Final
Zemmelink (7)
Kim Final
Auld (6)
Mann Final
Kiemele (7)
Jaeggi Final
Armstrong (8)
Howard Final
Acres (5)
Ladouceur Final
Brandwood (8) Watch Live Curling!
Inglis Final
Deschene (7)
Galusha 10  Final
Rozon (7)
Duncan Final
Heggestad (6)
M: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 12:30pm PT
Sobering Final
Montgomery (7) Watch Live Curling!
Robillard Final
Cseke (8) Watch Live Curling!
Yanagisawa 10  Final
Strathdee (4) Watch Live Curling!
Connolly Final
Longworth (8) Watch Live Curling!
W: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Dec 4 -- 9:00am CT
Maguet 4th
Buchalter
M: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 8:00pm ET
Freeman Final
Graham (4)
Szydlik Final
Robins 11  (8)
Kostna Final
Norris (8)
Dundas Final
Olafson (7)
: Innisfail AJCT U15 Spiel
Innisfail, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm MT
Deschiffart Final
Bishop (8)
Ruttan Final
Falkenberg 11  (8)
DeSchiffart 12  Final
Morrison (6)
Miller Final
Androschuk (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

BOOST National underway in North Bay


On the opening day of the BOOST National (Photo: Anil Mungal, GSOC), teams were put to the test as new lineups and returning squads hit the ice for the first Grand Slam event of the season.

By: Cameron Sallaj

The Pinty's Grand Slam of Curling kicked off its opening event of the 2022-23 season today at North Bay Memorial Gardens for the BOOST National. The event features the top sixteen men's and women's teams from around the world competing for a total purse of $300,000.

Following the completion of the cross-pool round robin stage, the top eight teams on both sides will qualify for the playoff round. Each team plays one game a day until the knockout round begins on Saturday.

In the opening draw Tuesday morning, the three-time reigning Canadian champions Team Kerri Einarson from Gimli, Man. put on a clinic, sweeping South Korea's Kim Eun-jung 10-1 in five ends. After taking an early four-point lead, the team, which also won the Champions Cup Grand Slam last season, stole six points in the fourth end, resulting in an early concession by the Koreans.

Team Jennifer Jones were also big winners, taking three in the sixth end to solidify a 7-4 victory over Team Krista McCarville of Thunder Bay. Japan's Satsuki Fujisawa scored two threes and a deuce to down Ontario's Team Rachel Homan 9-3 while Sweden's Isabella Wrana swiped a pair of threes in the second half to cruise by Ontario's Hollie Duncan 9-4.

Draw 2, the opening men's draw, saw the new Brendan Bottcher rink from Edmonton take one in the eighth end to escape Toronto's Team Mike McEwen 5-4. Team Bottcher took the lead with three points in the fourth end but were quickly matched with two by the McEwen rink in the sixth end to level the score. Team Brad Gushue also needed one in the eighth end to fend off Team Glenn Howard 7-6.

The Kevin Koe rink from Calgary got down 4-1 early to Switzerland's Marco Hosli before rallying back with steals in the fifth, sixth and extra end to beat the Swiss rink 6-5. Team Colton Flasch also recorded a win in a 7-4 decision over Team Joel Retornaz of Italy.

The second women's draw of the day saw Grand Slam rookies Team Raphaela Keiser score two in the seventh end, and then steal three in the eighth end to shock Winnipeg's Team Kaitlyn Lawes 8-5. In a match the Swiss team never led, they got down early to the experienced Grand Slam vets before rallying back in the second half to claim their first win of the event.

Another Swiss team in Silvana Tirinzoni also continued to roll from their victory at the Stu Sells Toronto Tankard with a 9-2 thumping of Winnipeg's Team Chelsea Carey. The two other games saw the United States' Tabitha Peterson win 5-3 over Sweden's Team Anna Hasselborg while South Korea's Gim Eun-ji tripled the count on Germany's Daniela Jentsch 6-2.

Draw 4, the final draw of the night, featured the PointsBet Invitational champions Team Reid Carruthers who picked up an opening game 6-5 win over Switzerland's Yannick Schwaller. The team, which curled 93% overall, took two in the fifth end and never allowed the Swiss another multiple score.

To wrap up Tuesday's action, Sweden's Niklas Edin won 4-1 over Scotland's Bruce Mouat while Switzerland's Michael Brunner defeated the United States' Korey Dropkin 7-3. In the final game, which went to an extra end, Winnipeg's Team Matt Dunstone stole a single point to edge Scotland's Team Ross Whyte 5-4.

The BOOST National continues all week long from the North Bay Memorial Gardens in North Bay, Ontario. The event is scheduled to begin broadcasts on Thursday at noon eastern time.

SCORES, STANDINGS, and STREAMING LINKS on www.CurlingZone.com.

Curling Scores

M: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sun, Dec 4 -- 8:30am CT
Sullivan 6th
Carruthers
Smith Final
Sturmay (4)
Dunnam Final
Wiebe (5)
W: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Dec 4 -- 9:00am MT
Sherrer  
Skrlik    Watch Live Curling!
Stiksma  
Hunkin    Watch Live Curling!
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Dec 4 -- 9:00am MT
Tym  
Hansen    Watch Live Curling!
W: DEKALB Superspiel
Morris, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sun, Dec 4 -- 8:30am CT
Strouse 10  Final
Barker (6)
Ackland Final
McMakin (5)
Scheidegger Final
Jones (5)
M: World Mixed Doubles Qualification Event
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Dec 4 -- 4:00pm GMT
Ireland  
Poland    Watch Live Curling!
Wales  
China    Watch Live Curling!
Romania  
Latvia    Watch Live Curling!
Chinese Taipei  
India    Watch Live Curling!
New Zealand  
Mexico    Watch Live Curling!
France  
Lithuania    Watch Live Curling!
M: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 1:30pm ET
Howard Final
Purcell (8)
Asselin Final
McEwen (3)
Deruelle Final
Horgan (5) Watch Live Curling!
Ferris Final
Camm (8)
Willsey Final
Reid (7)
Mooibroek Final
Ainsley (6)
W: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 3 -- 8:30pm PT
Reese-Hansen Final
Birnie (7) Watch Live Curling!
Gushulak 10  Final
Mychaluk (5) Watch Live Curling!
Cowan Final
Jackson-Baier (7) Watch Live Curling!
Ryan Final
Jensen (6) Watch Live Curling!
W: Stu Sells Brantford NISSAN Classic
Brantford, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm ET
Gim Final
Wasylkiw (7)
Harrison Final
Zemmelink (7)
Kim Final
Auld (6)
Mann Final
Kiemele (7)
Jaeggi Final
Armstrong (8)
Howard Final
Acres (5)
Ladouceur Final
Brandwood (8) Watch Live Curling!
Inglis Final
Deschene (7)
Galusha 10  Final
Rozon (7)
Duncan Final
Heggestad (6)
M: King Cash Spiel
Maple Ridge, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 12:30pm PT
Sobering Final
Montgomery (7) Watch Live Curling!
Robillard Final
Cseke (8) Watch Live Curling!
Yanagisawa 10  Final
Strathdee (4) Watch Live Curling!
Connolly Final
Longworth (8) Watch Live Curling!
W: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Dec 4 -- 9:00am CT
Maguet 4th
Buchalter
M: Selkrik MJCT Spiel
Selkirk, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 3 -- 8:00pm ET
Freeman Final
Graham (4)
Szydlik Final
Robins 11  (8)
Kostna Final
Norris (8)
Dundas Final
Olafson (7)
: Innisfail AJCT U15 Spiel
Innisfail, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 3 -- 6:00pm MT
Deschiffart Final
Bishop (8)
Ruttan Final
Falkenberg 11  (8)
DeSchiffart 12  Final
Morrison (6)
Miller Final
Androschuk (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Japan's Junior Star Sae Yamamoto into ACS Semifinals

Japan's Junior Star Sae Yamamoto into ACS Semifinals

2022 World Junior Champion (photo: WCF/Alina Pavlyuchik) is undefeated into the playoff round at Curling Stadium Alberta Curling Series 5 presented by Hardline Curling.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑