Curling Scores

M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Sep 30 -- 10:30am ET
Schwaller 5th
Ramsfjell
Fenson 6th
Purcell
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Sep 30 -- 10:30am ET
Tirinzoni 5th
Inglis
Grandy 5th
Kelly
Mann 4th
Ladouceur
Get Your Free Meals!
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm PT
Hunkin Final
Buchy (6) Watch Live Curling!
Gushulak Final
Tabata (7) Watch Live Curling!
Fujisawa Final
Reese-Hansen (6) Watch Live Curling!
Kitazawa 11  Final
Wark (6) Watch Live Curling!
Gim Final
Cowan (6) Watch Live Curling!
Brown 10  Final
Parent (6) Watch Live Curling!
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 30 -- 1:00pm PT
Nobert  
Blaser    Watch Live Curling!
Shuster  
Hirata    Watch Live Curling!
Pierce  
Tanaka    Watch Live Curling!
Yanagisawa  
TBD    Watch Live Curling!
Robillard  
Geall    Watch Live Curling!
de Jong  
Shen    Watch Live Curling!
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 30 -- 11:30am ET
Patry 2nd
Verreault
Munroe 2nd
Duguay
Menard 2nd
Michaud
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 30 -- 8:00pm MT
Webb  
Parent    Watch Live Curling!
Hartung  
Kolody    Watch Live Curling!
Libbus  
Burton    Watch Live Curling!
Tao  
Runciman    Watch Live Curling!
W: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm MT
Wytrychowski  
Sherrer    Watch Live Curling!
Crough  
Brown    Watch Live Curling!
Purcell  
Richards    Watch Live Curling!
Hilker  
Stiksma    Watch Live Curling!
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm CT
Ackland  
Ursel  
Peterson  
Jensen  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Lawes to face Anderson in Mother Club Final


Team Kaitlyn Lawes (Photo: Anil Mungal, GSOC) are into their second straight event final at the Mother Club Fall Curling Classic in Winnipeg.

By: Cameron Sallaj

The Kaitlyn Lawes rink of Lawes, Selena Njegovan, Jocelyn Peterman, and Kristin MacCuish will play Chaska, Minnesota's Team Sarah Anderson in the final at the Granite Club in Winnipeg.

Through the thirteen-team qualifying round, the new team posted a 3-1 record. In their opening game, they beat the junior Team Grace Beaudry 8-3. They then suffered their first loss to Team Rhonda Varnes 5-4 in an extra end before rebounding with a 7-4 win over the Anderson rink. In their final round robin game, Team Lawes topped Team Kristy McDonald 6-1.

Their record qualified them for the playoff round as the fourth seeds, putting them in a quarterfinal against Team Katy Lukowich. They were able to beat the Lukowich rink 6-3, and then went on to defeat Team Kristy Watling 6-2 in the semifinal to reach their second consecutive event final. The team also made the final at the Oslo Cup in Norway, where they lost to Sweden's Team Anna Hasselborg.

In the final, the Lawes rink will play Team Anderson, consisting of Sarah Anderson, Taylor Anderson, Lexi Lanigan and super spare Aileen Geving. Through the round robin, the US rink also went 3-1, suffering only one loss to Team Lawes. They then cruised to a 7-1 win over Team Beth Peterson to reach the Mother Club Fall Curling Classic final, the team's first event of the 2022-23 season.

The final between Lawes and Anderson will get underway at 3:00 PM Central Time at the Granite Curling Club.

Curling Scores

M: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Sep 30 -- 10:30am ET
Schwaller 5th
Ramsfjell
Fenson 6th
Purcell
W: Stu Sells Toronto Tankard
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Fri, Sep 30 -- 10:30am ET
Tirinzoni 5th
Inglis
Grandy 5th
Kelly
Mann 4th
Ladouceur
W: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 7:00pm PT
Hunkin Final
Buchy (6) Watch Live Curling!
Gushulak Final
Tabata (7) Watch Live Curling!
Fujisawa Final
Reese-Hansen (6) Watch Live Curling!
Kitazawa 11  Final
Wark (6) Watch Live Curling!
Gim Final
Cowan (6) Watch Live Curling!
Brown 10  Final
Parent (6) Watch Live Curling!
M: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
Vernon, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 30 -- 1:00pm PT
Nobert  
Blaser    Watch Live Curling!
Shuster  
Hirata    Watch Live Curling!
Pierce  
Tanaka    Watch Live Curling!
Yanagisawa  
TBD    Watch Live Curling!
Robillard  
Geall    Watch Live Curling!
de Jong  
Shen    Watch Live Curling!
M: Invitation Valleyfield
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 30 -- 11:30am ET
Patry 2nd
Verreault
Munroe 2nd
Duguay
Menard 2nd
Michaud
M: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 30 -- 8:00pm MT
Webb  
Parent    Watch Live Curling!
Hartung  
Kolody    Watch Live Curling!
Libbus  
Burton    Watch Live Curling!
Tao  
Runciman    Watch Live Curling!
W: Curling Stadium Alberta Curling Series
Leduc, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm MT
Wytrychowski  
Sherrer    Watch Live Curling!
Crough  
Brown    Watch Live Curling!
Purcell  
Richards    Watch Live Curling!
Hilker  
Stiksma    Watch Live Curling!
M: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Quinlan  
McNeil Lamswood  
Smith  
O'Driscoll  
Young  
Symonds  
W: Boost National
North Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Oct 4 -- 8:00am ET
Fujisawa  
Team Homan  
Jones  
McCarville  
Einarson  
Kim  
Wrana  
Duncan  
W: Rick Rowsell Classic
St. Johns, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Thu, Sep 29 -- 5:30pm NT
Strong  
Locke  
Hill  
Curtis  
W: Atkins Curling Supplies Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Sep 30 -- 5:00pm CT
Ackland  
Ursel  
Peterson  
Jensen  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Japan's Kitazawa wins KW Fall Classic

Japan's Kitazawa wins KW Fall Classic

Ikue Kitazawa (photo: World Curling Federation) of Nagano, Japan wins the KW Fall Classic, defeating Carly Howard (Mississauga, ON) 7-1 at the K-W Granite Club in Waterloo, Canada.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑