Curling Scores

M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 9:00pm MT
Behm Final
Howard (8)
Gedak Final
Zuravloff (8)
Wills Final
Zuravloff (6)
Deis Final
Bryden (EE)
Gamble Final
Woloschuk (7)
Kleiter Final
Knapp (8)
J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 31 -- 11:30am ET
Weagle 2nd
Strang
McEachren 2nd
Snow
Mosher 3rd
Kavanaugh
MacIsaac 3rd
Schut
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 31 -- 11:00am ET
Burton 3rd
Fleger
Donaldson 2nd
Whitbread
Yarmuch 3rd
Whittmire
Thomas 2nd
Matter
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 31 -- 10:00am ET
Wipf 7th
Wright
Chung 6th
Davies
Burton 7th
Perozak
Kiist 7th
Cheung
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 31 -- 8:30am AT
Nodding Final
Blades (7)
Shaw Final
Proulx (8)
Stevens Final
MacNutt (8)
Forsythe Final
Callaghan (8)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm MT
Jackson Final
Plett (8)
Dieckelt Final
Shannon (8)
Minshull Final
Northwood (8)
Molberg Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Cameron's Brewing Playoffs Now Underway


The playoffs are set at the Cameron's Brewing Mixed Doubles as Lisa Weagle/John Epping (photo by Anil Mungal) play Maddy Warriner/Charlie Richard and Jennifer Jones/Brent Laing take on Adrienne Belliveau/Jordan McNamara this morning.

Teams played three draws on Saturday to sort out the playoff picture, with the other six teams in the field playing in a consolation round.

Related:
https://www.youtube.com/watch?v=ja2QfXn3xhc


"It feels so good, it's really nice to be back out there," said Weagle following their opening game win on Saturday. "The ice was great today, really keen, a little slippery. We had a great time."

Weagle/Epping has been streaming their games through the Team Epping Facebook page.

"It's going to look a little different, and we want to make sure we engage with all the curling fans across the country," added Epping.

The Cameron's Brewing Mixed Doubles has had to adapt to the local rules of play, as the KW Granite Club mandates masks be worn throughout the building including on the ice, though teams can lower their face covering to throw and sweep.

It was a pretty quick adjustment, just trying to remember to keep it on most of the time, " added Weagle.

"I was finding it a little bit hard to recover after sweeping, so just remembering to take it down when you need to and put it back up."

"There's lots of space out there and everyone is keeping their distance. I thought it went really smoothly."

Related:
Devin Heroux talks about the opening of the season
https://www.youtube.com/watch?v=Gac8z1dqJ2w


Teams hit the ice for the playoffs on Sunday at 9:30 am Eastern Time, with the finals at 1 pm.

Curling Scores

M: SCT Moose Jaw Cash Spiel
Moose Jaw, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Oct 30 -- 9:00pm MT
Behm Final
Howard (8)
Gedak Final
Zuravloff (8)
Wills Final
Zuravloff (6)
Deis Final
Bryden (EE)
Gamble Final
Woloschuk (7)
Kleiter Final
Knapp (8)
J: Oak Island Junior Mens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 31 -- 11:30am ET
Weagle 2nd
Strang
McEachren 2nd
Snow
Mosher 3rd
Kavanaugh
MacIsaac 3rd
Schut
: Banff U15 Junior Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 31 -- 11:00am ET
Burton 3rd
Fleger
Donaldson 2nd
Whitbread
Yarmuch 3rd
Whittmire
Thomas 2nd
Matter
J: Banff U18 Junior Mens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Oct 31 -- 10:00am ET
Wipf 7th
Wright
Chung 6th
Davies
Burton 7th
Perozak
Kiist 7th
Cheung
J: Oak Island Junior Womens Cashspiel
Chester, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 31 -- 8:30am AT
Nodding Final
Blades (7)
Shaw Final
Proulx (8)
Stevens Final
MacNutt (8)
Forsythe Final
Callaghan (8)
: Banff U18 Junior Womens Spiel
Banff, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Oct 30 -- 8:00pm MT
Jackson Final
Plett (8)
Dieckelt Final
Shannon (8)
Minshull Final
Northwood (8)
Molberg Final
Johnston (8)
M: Challenge Nord-Ouest Air Creebec
Val-d, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Oct 30 -- 10:45am ET
Rocheleau Final
Giroux (8)
Holmstead Final
Duval 10  (7)
Savoie Final
Caron (6)
Charbonneau Final
Palin (7)
M: SCT Nutana Cash Spiel
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Oct 30 -- 9:15pm MT
Flasch  
Mikush  
Carss  
Tessier  
Ackerman  
Jacobson  
Korte  
Pomedli  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

Zacharias Takes Atkins Curling Classic Title

World Junior Champions Mackenzie Zacharias of Altona (Photo: Curling Canada/Melanie Johnson) won 6-3 over Darcy Robertson's Winnipeg foursome on Sunday.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑