RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
Dec 11 - 14, 2025
|
| Draw Dec 12 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Mike McEwen Saskatoon, SK |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 | |||
| Reid Carruthers Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 | ||
Event Statistics
Mike McEwen
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.41 |
| PA/G: | 7.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Reid Carruthers
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.73 |
| PA/G: | 5.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
Mike McEwen
| Games: | 48 |
| Record: | 23W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.52 |
| PA/G: | 6.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Reid Carruthers
| Games: | 36 |
| Record: | 24W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.29 |
| PA/G: | 6.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Mike McEwen
Reid Carruthers
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. John Shuster (Sep 13, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 2nd End vs. Jonathan Beuk (Oct 23, 2025)
> 2 in 8th End vs. Marco Hoesli (Oct 16, 2025)
> 2 in 3rd End vs. Yannick Schwaller (Oct 14, 2025)
> 2 in 5th End vs. Kibo Mulima (Sep 24, 2025)
> 2 in 5th End vs. Kevin Koe (Sep 13, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Mike McEwen (Oct 17, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Joel Retornaz (Oct 23, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Joel Retornaz (Oct 23, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Brad Jacobs (Sep 12, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 11 -- Fri, Dec 12 -- 9:00pm CT | |||
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
|
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
February 27, 2026
Manitoba's Kate Cameron (Photo: Curling Canada) announced on Monday that the team will look different for the new Olympic quadrennial.
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
-
February 20, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















