RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RBC Dominion Securities Western Showdown
Dec 11 - 14, 2025
|
| Draw Dec 12 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Bradley Moser Saskatoon, SK |
![]() |
1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 | ||
| Lukas Klima Prague, CZE |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | |||
Event Statistics
Bradley Moser
| Games: | 3 |
| Record: | 1W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.24 |
| PA/G: | 7.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Lukas Klima
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.76 |
| PA/G: | 9.52 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Season Statistics
Bradley Moser
| Games: | 52 |
| Record: | 26W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.63 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Lukas Klima
| Games: | 72 |
| Record: | 36W - 36L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.04 |
| PA/G: | 7.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Bradley Moser
HIGH END SCORE: HAMMER
> 2 in 7th End vs. Jace Freeman (Aug 26, 2025)
> 2 in 4th End vs. Jace Freeman (Aug 26, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 8th End vs. Jace Freeman (Aug 26, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Jayden King (Aug 26, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 2nd End vs. Jayden King (Aug 26, 2025)
Lukas Klima
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 11 -- Fri, Dec 12 -- 9:00pm CT | |||
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
|
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
February 27, 2026
Manitoba's Kate Cameron (Photo: Curling Canada) announced on Monday that the team will look different for the new Olympic quadrennial.
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
-
February 20, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














