RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
|
| Draw Dec 12 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Cameron de Jong Victoria, BC |
![]() |
3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | ||
| Tanner Lott Winnipeg, MB |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | |||
Event Statistics
| Games: | 3 |
| Record: | 1W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.50 |
| PA/G: | 8.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.09 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.29 |
| PA/G: | 9.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Season Statistics
| Games: | 49 |
| Record: | 29W - 20L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.86 |
| PA/G: | 6.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 47 |
| Record: | 27W - 20L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 6.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 5th End vs. Jordon McDonald (Sep 6, 2025)
> 3 in 5th End vs. Zach Davies (Sep 6, 2025)
> 3 in 5th End vs. Evan Van Amsterdam (Sep 5, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Peter Hlushak (Sep 5, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 3rd End vs. Zach Davies (Sep 6, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 2 in 6th End vs. Andreas Harstad (Sep 7, 2025)
> 2 in 2nd End vs. Jordon McDonald (Sep 6, 2025)
> 2 in 4th End vs. Zach Davies (Sep 6, 2025)
> 2 in 7th End vs. Evan Van Amsterdam (Sep 5, 2025)
> 2 in 2nd End vs. Evan Van Amsterdam (Sep 5, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 1st End vs. Scott Dunnam (Sep 7, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 11 -- Fri, Dec 12 -- 9:00pm CT | |||
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
|
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
| Moser | 7 | Final | |
| Klima | 3 | (7) ![]() |
|
| de Jong | 6 | Final | |
| Lott | 4 | (8) ![]() |
|
| McEwen | 7 | Final | |
| Carruthers | 8 | (EE) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Manitoba's Kate Cameron (Photo: Curling Canada) announced on Monday that the team will look different for the new Olympic quadrennial.
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
-
February 20, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















