World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Einarson 3rd
Muirhead
Tirinzoni 3rd
Fleury
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Dunstone 3rd
Paterson
Epping 3rd
McEwen
Bottcher 3rd
Schwaller
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 3:30pm GMT
Carson 5th
Gempeler
Whyte Final
Sloan (5)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic

Sep 10 - 15, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  EE  Score 
Glenn Howard
Penetanguishene, ON
   0  0  1  0  1  0  0  3  0  5  
Braden Calvert
Winnipeg, MB
     1  0  0  2  0  0  2  0  1  6  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Glenn
Howard
Third:
Player Photo
Scott
Howard
Second:
Player Photo
David
Mathers
Lead:
Player Photo
Tim
March
Skip:
Player Photo
Braden
Calvert
Third:
Player Photo
Kyle
Kurz
Second:
Player Photo
Ian
McMillan
Lead:
Player Photo
Robbie
Gordon

Event Statistics

Glenn Howard
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
Extra Ends: 0W - 2L  
One-Point Games: 1W - 1L  
PF/G: 7.37  
PA/G: 8.42  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.20  
Force Efficiency: 0.31  
Steal Efficiency: 0.17  
Braden Calvert
Games: 7  
Record: 5W - 2L  
Extra Ends: 2W - 0L  
One-Point Games: 2W - 1L  
PF/G: 8.00  
PA/G: 6.73  
Hammer Efficiency: 0.48  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.47  
Steal Efficiency: 0.22  

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Einarson 3rd
Muirhead
Tirinzoni 3rd
Fleury
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Dunstone 3rd
Paterson
Epping 3rd
McEwen
Bottcher 3rd
Schwaller
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 3:30pm GMT
Carson 5th
Gempeler
Whyte Final
Sloan (5)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑