World Curling Report

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm CT
Williamson 2nd
Barker
Selzer 2nd
Anderson
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey  
Howard  
McDonald  
Camm  
Epping  
Allen  
Kean  
Ferris  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings 6th
Brandwood
Homan 5th
Froud
Duncan 6th
Harrison
Inglis 6th
Murphy
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic

Sep 10 - 15, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
   1  0  0  0  1  1  0  4  7  
Steve Allen
Ottawa, ON
     0  1  0  2  0  0  2  0  5  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Ross
Paterson
Third:
Player Photo
Kyle
Waddell
Second:
Player Photo
Duncan
Menzies
Lead:
Player Photo
Michael
Goodfellow
Skip:
No Photo
Steve
Allen
Third:
Player Photo
Ritchie
Gillan
Second:
No Photo
Rick
Allen
Lead:
Player Photo
Kevin
Rathwell

Event Statistics

Ross Paterson
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 8.22  
PA/G: 6.44  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.50  
Steal Efficiency: 0.27  
Steve Allen
Games: 5  
Record: 1W - 4L  
Extra Ends: 0W - 1L  
One-Point Games: 0W - 2L  
PF/G: 5.90  
PA/G: 8.21  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.36  
Force Efficiency: 0.67  
Steal Efficiency: 0.18  

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm CT
Williamson 2nd
Barker
Selzer 2nd
Anderson
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Mon, Jan 27 -- 8:00pm ET
Willsey  
Howard  
McDonald  
Camm  
Epping  
Allen  
Kean  
Ferris  
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am PT
Pewarchuk  
Brown  
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Mon, Jan 27 -- 1:00pm ET
Hastings 6th
Brandwood
Homan 5th
Froud
Duncan 6th
Harrison
Inglis 6th
Murphy
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑