World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 5th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak  
Engelking  
Wyatt  
Matter  
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina  
Kelba  
Lysons  
Wright  
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hall Final
Kean (10)
Steep Final
March (10)
Deruelle Final
Ainsley (7)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hastings 11  Final
Brandwood (8)
Cadorin Final
Horton (9)
Auld Final
Jones 12  (7)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Challenge Chateau Cartier de Gatineau

Oct 22 - 25, 2015
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Pat Simmons
Calgary, AB
     0  1  0  1  1  0  X    3  
Pat Ferris
Grimsby, ON
   2  0  3  0  0  3  X    8  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Pat
Simmons
Third:
Player Photo
John
Morris
Second:
Player Photo
Carter
Rycroft
Lead:
Player Photo
Nolan
Thiessen
Skip:
Player Photo
Pat
Ferris
Third:
Player Photo
Andrew
Fairfull
Second:
Player Photo
Craig
Fairfull
Lead:
Player Photo
Nathan
Small

Event Statistics

Pat Simmons
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 8.75  
PA/G: 9.17  
Hammer Efficiency: 0.20  
Steal Defense: 0.30  
Force Efficiency: 0.43  
Steal Efficiency: 0.43  
Pat Ferris
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 2L  
PF/G: 6.86  
PA/G: 6.00  
Hammer Efficiency: 0.46  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.56  
Steal Efficiency: 0.33  

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim 5th
Hasselborg
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 1:30pm ET
Perozak  
Engelking  
Wyatt  
Matter  
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF2 -- Sun, Jan 19 -- 11:30am MT
Kurina  
Kelba  
Lysons  
Wright  
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hall Final
Kean (10)
Steep Final
March (10)
Deruelle Final
Ainsley (7)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 8:00pm ET
Hastings 11  Final
Brandwood (8)
Cadorin Final
Horton (9)
Auld Final
Jones 12  (7)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑