Warning: simplexml_load_file(): I/O warning : failed to load external entity "/var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/includes/events/tournament.xml" in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/game.php on line 29
CurlingZone – Everything Curling

World Curling Report

Curling Scores

M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Nov 21 -- 6:30pm ET
Chandler Final
Ferland (7)
Munroe  
Bedard  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

International Bernese Ladies Cup

Jan 11 - 13, 2013
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Hannah Fleming
Stirling, SCO
                     9 
Binia Feltscher
Flims, SUI
                     3 
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Hannah
Fleming
Third:
Player Photo
Lauren
Gray
Second:
Player Photo
Jennifer
Dodds
Lead:
Player Photo
Abigail
Brown
Skip:
Player Photo
Binia
Feltscher
Third:
Player Photo
Irene
Schori
Second:
Player Photo
Franziska
Kaufmann
Lead:
Player Photo
Christine
Urech

Event Statistics

Hannah Fleming
Games: 7  
Record: 4W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 7.12  
PA/G: 5.77  
Hammer Efficiency: 0.30  
Steal Defense: 0.20  
Force Efficiency: 0.74  
Steal Efficiency: 0.22  
Binia Feltscher
Games: 6  
Record: 2W - 4L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 9.23  
PA/G: 8.97  
Hammer Efficiency: 0.47  
Steal Defense: 0.18  
Force Efficiency: 0.31  
Steal Efficiency: 0.32  

Curling Scores

M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Thu, Nov 21 -- 6:30pm ET
Chandler Final
Ferland (7)
Munroe  
Bedard  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑