Saville Grand Prix
Curling Scores
Saville Grand Prix
Oct 10 - 12, 2025
|
| Draw Oct 11 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Shinya Abe Sapporo, JPN |
![]() |
3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 | ||
| Wouter Gosgens Zoetermeer, NED |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 8 | |||
Event Statistics
Shinya Abe
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.24 |
| PA/G: | 7.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Wouter Gosgens
| Games: | 7 |
| Record: | 7W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.20 |
| PA/G: | 5.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.68 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.48 |
Season Statistics
Shinya Abe
| Games: | 54 |
| Record: | 32W - 22L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.12 |
| PA/G: | 6.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Wouter Gosgens
| Games: | 70 |
| Record: | 45W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.82 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Shinya Abe
Wouter Gosgens
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Tanner Lott (Sep 12, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 8th End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Cameron Bryce (Aug 23, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Jason Montgomery (Oct 4, 2025)
> 3 in 1st End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















