RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
Dec 11 - 14, 2025
|
| Draw Dec 12 - 12:15 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Joel Retornaz Trentino, ITA |
![]() |
0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||
| Jordon McDonald Winnipeg, MB |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | |||
Event Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.56 |
| PA/G: | 7.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Jordon McDonald
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.36 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 68 |
| Record: | 41W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Jordon McDonald
| Games: | 61 |
| Record: | 35W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.19 |
| PA/G: | 6.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Joel Retornaz
Jordon McDonald
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 8 -- Fri, Dec 12 -- 11:15am CT | |||
| Brunner | 8 | Final | |
| Laycock | 7 | (8) ![]() |
|
| Kleiter | 3 | Final | |
| Whyte | 7 | (7) ![]() |
|
| Retornaz | 4 | Final | |
| McDonald | 3 | (EE) ![]() |
|
| Hoesli | 8 | Final | |
| Ramsfjell | 7 | (8) ![]() |
|
| Brunner | 8 | Final | |
| Laycock | 7 | (8) ![]() |
|
| Kleiter | 3 | Final | |
| Whyte | 7 | (7) ![]() |
|
| Retornaz | 4 | Final | |
| McDonald | 3 | (EE) ![]() |
|
| Hoesli | 8 | Final | |
| Ramsfjell | 7 | (8) ![]() |
| Brunner | 8 | Final | |
| Laycock | 7 | (8) ![]() |
|
| Kleiter | 3 | Final | |
| Whyte | 7 | (7) ![]() |
|
| Retornaz | 4 | Final | |
| McDonald | 3 | (EE) ![]() |
|
| Hoesli | 8 | Final | |
| Ramsfjell | 7 | (8) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















