Tim Hortons Brier
Curling Scores
Tim Hortons Brier
Mar 4 - 13, 2022
|
| Draw Mar 13 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| CA (Bottcher) Edmonton, CAN |
![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| WC (Gushue) St. John's, NL |
0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | X | 9 | ||||
Event Statistics
CA (Bottcher)
| Games: | 12 |
| Record: | 9W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 7.05 |
| PA/G: | 5.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
WC (Gushue)
| Games: | 12 |
| Record: | 11W - 1L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 1L |
| PF/G: | 8.65 |
| PA/G: | 5.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.02 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
CA (Bottcher)
| Games: | 66 |
| Record: | 42W - 24L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 7W - 5L |
| PF/G: | 7.53 |
| PA/G: | 5.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
WC (Gushue)
| Games: | 77 |
| Record: | 62W - 15L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 8W - 3L |
| PF/G: | 8.24 |
| PA/G: | 5.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
CA (Bottcher)
WC (Gushue)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Colton Flasch (Apr 13, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. John Shuster (Feb 12, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. John Epping (Apr 12, 2022)
> 4 in 5th End vs. Korey Dropkin (Apr 7, 2022)
> 4 in 4th End vs. Brad Jacobs (Oct 23, 2021)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. John Epping (Apr 12, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















